Nemohl by prosim nekdo z blizka (polabi) postradat par topinamburu? Jinak nejsem moc priznivec brambor ale existuje neco jako brambora ale nejaka divoka.. Nezkousel jste nekdo?

Diky

Prohlédnuto: 15142 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

No jo, ale můj manžel je taky dar z nebes :-) a abych pravdu řekla tak mi nejvice chutnaji upravené nasyrovo do salátu,...či odšťavnit.Takže je potřebuji umět upravit tak aby je i zaryty bramborář jedl :-) Zkusím to, díky moc za inspiraci U nas je moc lidí nepěstuje.Chtělo by to vydat nějakou kuchařku:-) Nechcete se do toho pustit? :-) 

Spousta lidí by je podle mého pěstovala, ale neumí je upravit aby jim to chutnalo.Je to chvilkové nadšení, a nebo se vůbec ani nenadchnou.,A každý nemá v sobě to, že co je zdravé je také dobré a dívá se na to i s pozice úcty k plodině a ke svému tělu:-)

jarda bon jovi říká:

božínkuu, bramboráky oslnivé kvality, bramboračka, zapékané se vším možnýmm, polité dýňovou omáčkou, knedlíky z topinamburů, sladké i slané,šulánky s makem,pečenýý s uzenýmm bůčkemm, pečený s čímkoli, kořeněný jakkoli,zapékané jjako lassagne, jako pizza s oreganemm a vlastně čímmkoli. hergot, nebojte se, je to dar z nebes. jjo, a taky se sejjremm a oreganem 
1verca říká:

Mám na zahradě ty velké přerostlé natě:-) a se spoustou topinambur.Všichni se ptají co to je :-)Kamarádka má ty menšího vzrůstu, ale nevím jaká je výtěžnost:-). U nás je výborná.Hlízy max 10cm.Pokud ji výzkumák šlechtí, tak jedině dobře.S diabetikama to bude čím dál horší.

Topinambury mám uložené ve sklepě v zemině a dalši část zůstala na záhoně na pozdější využití.Letos jsem jim vykopala jámu, kam jsem dala suchou trávu a prosypala hlinou, byly jak v peřince. Výsledek je užasný, asi 4 přepravky hlíz na ani né 1 m2.Z toho plyne, že doopravdy tato rostlina , pokud ji budeme chutně umět upravovat, má velké preference v jídelníčku. Vždycky nám dědeček říkal, že Židé, díky této rostlině přežili. Roste totiž všude a je užasně zdravá.Ale ...musíme ji umět upravovat. Takže tímto bych se chtěla optat i na recepty.

Ano. Brambor, nebo líp knedlík, flákota, To důvěrně znám. Moje bývalá snad krom krupicové kaše rve maso do všeho, topinambury jsme zkusili dohromady dvakrát. Nasyrovo a na způsob amerických brambor. Ty byly asi nejlepší. Bohužel jen jednou. Moje kytky plodí půl kýble z jedné rostliny. Největší hlízy okolo menší pěsti. Opravdu by to chtělo k topinamburům najít cestu.

A nejchutnější jsou na jeře.

Topinambury, ještě za komoušů, hromadně vysazovali myslivci v lesních průsecích pod vedením vysokého napětí. Lesní zvěř je v zimě vyhrabává a živí se jimi. Stačí zeptat se u nejbližšího myslivce kde je mají vyseté. Množí se to samo jako blázen. Na Slovensku je už zakázáno jejich pěstování, protože se jedná o invazivní rostlinu. Tím chci říct, že když si jich pár vyrýpneš, nikomu neubude... (Přeci jenom jsou ti myslivci k něčemu dobří). Nebo prozkoumej turistickou mapu M 1:50 svého okolí, je tam vedení VN a VVN vyznačené, najdi průchod lesem a můžeš vyrazit s rycí lopatkou, rostou těsně pod povrchem.

Přeji úspěšný sběr!

Chtěl bych jen upozornit, že kulturní formy topinamburů mají nejen mnohem vyrovnanější hlízy, tvarově použitelnější, chuťově nesrovnatelně lepší a obsahem užitečných látek  na tom taky nejsou vůbeč špatně.Topinambury lidi nepěstují masově právě z důvodů, jak jsem jje popsal. Jsou hrbatý a rozeklaný, mívají divnej šmak a jsou malé. Pokud to s nima někdo myslí vážně, musí kulturní odrůdu. pokud jjen jako kratochvíli, pak klidně vlézt myslivcům do krmiště. bacha ale, aby vás netrefilli, páč je mezi nima fůra senilních idiotů, co nevidí nic a střílet do živého by chtěli.Taky pěstování na užitek se výrazně liší od mysliveckého pěstění....

Jsem asi kousek vedle, ale přijde mi to trošku příbuzné - co BATÁTY ? Teď jsem koukala, že se dají koupi v nejmenovaném obchodním řetězci s gogounama, ale  mají 30 cm nejmíň. Jak se to,asi, pěstuje, poradí mi někdo? Mimo toho, že prý je to chutné, dělá to prý  taky hezké živé ploty, když se to má po čem pnout. Kdo to ví, ať prosím odpoví. Díky Helena

Ještě dodávám, že jsem je koupila a uvařila a upekla s kuřátkem a tymiánem - recept z netu - a byla to bašta! Jen jsem si preventivně říkala, že nebudu jíst brambory.... Nakonec mi ta nasládlá chuť přišla lepší než bramborová klasika! Takže teď jde jen o to, jak je napěstovat! Říká se, do poloviny píchnout do květináče, prý to vyhodí očka? 14 dní a nic. No, uvidíme... Podělte se o zkušenosti! H.
Taky mi to trochu připomínalo pečené kaštany!?
Helena říká:

Jsem asi kousek vedle, ale přijde mi to trošku příbuzné - co BATÁTY ? Teď jsem koukala, že se dají koupi v nejmenovaném obchodním řetězci s gogounama, ale  mají 30 cm nejmíň. Jak se to,asi, pěstuje, poradí mi někdo? Mimo toho, že prý je to chutné, dělá to prý  taky hezké živé ploty, když se to má po čem pnout. Kdo to ví, ať prosím odpoví. Díky Helena

nejake rady ohledne topinambur a hlodavcu...?

Letos se chystám vysadit Užanku psí jazyk, údajně se kdysi používala na výhánění hlodavců

http://www.vhpress.cz/clanky/bio0507_1112.pdf

jinak samozřejmě hadník :-)  http://www.rozhlas.cz/priroda/zvirata/_zprava/894051

drudo drudriger říká:

nejake rady ohledne topinambur a hlodavcu...?

No to koukám, a kde se dá užanka pořídit, bys neporadil?  Chtěla bych si ji zavléct na zahradu. díky

Užanku nabízí třeba Gengel, ale letos je už pozdě.

Mám jí z Gengelu ale letos asi už nepořídíš, klidně se podělím přišlo cca 50 semen.

ATropa říká:

No to koukám, a kde se dá užanka pořídit, bys neporadil?  Chtěla bych si ji zavléct na zahradu. díky

proti hlodavcům máme hadník a vlastního jestřába, ovšem ne že by to nějak pomohlo. Zahrada mezi dvojíma stájema a polem se jimi jen hemží. 

Nejlepší je mít topinambur víc, rostou jako plevel, tak to není problém. Polovina padne za oběť hryzcům, ale ty nechám v zemi a i když jsou úplně vyžrané, vyrazí z nich klíčky a na jaře nemusím nic vysazovat. Druhou polovinu mi hryzci laskavě nechají a spokojeni jsme všichni.

Batáty jsem zkoušela, mají hezké listy, ale to je tak asi všechno. Nikdy mi nevykvetly a hlízy taky nebyly. Podle rad jsem je nechala v teple v igelitovém pytlíku a až vyhodily očka, zasadila do květináče.

Co zkusit raději lichořeřišnici hlíznatou? Nádherná popínavka s jedlými hlízami a rozhodně nepotřebuje tolik tepla jako batáty.

Odpovědět do diskuse

© 2018   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby