Obsah přenesen z diskuzní nástěnky:

 

Komentář přidal(a) Ing Vladimír Šabata dne 14.Březen.2010 v 11:51


Komentář přidal(a) Ing Vladimír Šabata dne 14.Březen.2010 v 14:21
Na stará kolena jsem se stal sedlákem. Mám 40ha pozemků- viz
mapka mých pozemků. Jsem v CHKO Český kras. Uprostřed pozemků mám
vyprojektovaný statek, na pozemcích realizuji svébytný krajinný útvar.
Uprostřed je 4ha zahradnictví, pěstuji zde bez chemie zeleninu, ovoce a
koření. Mám také matečnice RRD- topol 105 , topol černý, chci prodávat
již napřesrok řízky i konteinerované stromky. Vysazuji les- zatím 7ha
smíšeného, připravuji další tři ha, mám přes půl hektaru produkční
výsadby RRD pro vlastní dřevoplynovou kotelnu.Statek mám zatím jen v
projektu. Ten mi schválila správa CHKO, bohužel proti je stavební úřad.
Chtějí ode mne změnu územního plánu i když se jedná o ryze zemědělskou
účelovou stavbu. Proč asi?
Kolem celého areálu jsem vysel louky a pastviny. Své čtyři koně mám
zatím u přátel na Šumavě- bez statku je nemám kde ustájit.

Prohlédnuto: 652 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

Omylem smazáno

Odpověď přidal(a) PetrNJ 17. březen 2011

Pane Šabata moc Vám fandím. Je to hodně práce, ale pěkné práce.

Co nejvíc člověka ničí jsou opravdu ty přiblblé zákony (stavební apod.), kdy díky nim úředníci mají panický strach něco co není standardní povolit. Zkušenost je taková, že čím víc chce člověk úřadům ukázat opravdu život  a práci v souladu s přírodou, tím víc mu státní správa hází klacky pod nohy. Ale když se staví kdejaký hnusný obchoďák či podobné stavby, tak stačí napsat "jiné vysvětlení či rozhodnutí",  na správných místech podmazat a je to.

Bohužel musíme brát u nás v ČR v potaz, že trvale udržitelné a především i samozásobitelné záměry drobného či většího rozsahu jsou trnem oku všemu co potřebuje pravidelný vývar a pravidelného konzumního občana a platiče daní apod.. Dnešní společenský systém byl budován s ohledem na ovládání lidi v uzavřených městských ghetech, kde když dojde ve společnosti k plánovanému odporu, stačí přestat lidem topit, svítit, dodávat vodu a jsou mimo hru. U lidí jež mají zahradu, pole a dobře postavený barák, svůj zdroj vody nehraje výpadek fungování infrastruktury až takovou roli, protože mají kolem sebe něco co jim pomůže krizi překonat a další roky již žít zcela i bez fungující infrastruktury.

Lituji lidi ve městech, kteří nemají kde utéct na vesnici či hory

Chce to vydržet a být připravený. Příroda již započala změny, aby náš dekadentní ropný věk ukončila ještě dřív než stačíme zničit vše okolo, vyrvat z hlubin země co se dá (po těžbě zanechat po sobě měsíční krajiny a zkázu) a hnát se za energetickou spotřebou a neustálou honbou za zvýšením HDP a ekonomiky.

Bude to už opravdu jen pár let, ne víc než pět a vaše traktory které nyní mají levný zdroj energie, začnou rezivět pokud jim sám nevyrobíte palivo.


Bohužel moc lidí se toho bojí a nedokážou si ani představit fungování světa bez ropy a se stávajícím morálním obrazem společnosti, ale jejich naivita a slepota ohledně dějů kolem sebe je jen mlha, za kterou bude tvrdá zeď na kterou narazí, až tu mlhu rozspustí světlo změn, které přijdou. 

 
Příroda nám dá lekci takovou, že si člověk uvědomí že není vůbec  podstatné zda dokážeme kolonizovat vesmír, ale zda jsme schopni si vůbec uvědomit, že dodnes neumíme zlikvidovat pardon vrátit přírodě ani svůj obyčejný odpad z běžného života (natož ty všechny chemické svinstva co člověk vyprodukuje) a likvidujeme kolem sebe vše co se dá - s jednoduchým heslem: "po nás potopa a dokud to jde urvi co se dá"

 
Příjde prostě zastavení cesty kterou lidstvo zvolilo (bohužel jsme šli špatným směrem a je nám jedno co se děje okolo) a bude konec stávajícího systému společnosti. Lidi se probudí a ti co zbydou začnou zcela jinak - naší cestou trvalé udržitelnosti bez odpadů.

Řeknu to asi tak, že ačkoliv je mi líto těch kteří jsou a budou obětmi všech těch změn, ale s klidem a beze strachu o sebe a rodinu se těším až to příjde opravdu ve velkém a bude změna ukončena. Pak nás čeká jen příjemná práce - budovat znova to, co jsme dodnes jen ničili a zneužívali.

Bez státu, bez úředníků, bez bank jen slunce nám bude svítit na práci.

Odpověď přidal(a) Včelka Mája  17.Březen.2011
Petře, klobouk dolů. V kolika lidech se o ty latifundie staráš? Držím palce. Když se podívám, co jsi zvládnul, dodává mi to odvahu.

Odpověď přidal(a) QNX na 17.Březen.2011 v 13:59

Valdimír Šabata: Je to opravdu pěkné a velkolepé ... předpokládám, že tam zahučelo spousta milionů z vlastních (nezemědělských) zdrojů a spousta dalších milionů z dotací.

PetrNJ: Napsat ".....s klidem a beze strachu o sebe a rodinu se těším až to příjde opravdu ve velkém a bude změna ukončena. Pak nás čeká jen příjemná práce - budovat znova to, co jsme dodnes jen ničili a zneužívali. ......" může jenom naivní optimista, nebo blázen.

Diskuse, která se nevztahuje k tématu byla přesunuta do:

http://permaweb.cz/forum/topics/ruzne-spory-dil-1

Pane Šabata,

rád bych Vám něčím přispěl, ale informací k dotazu jste sdělil málo, fotka ÚP je nečitelná. Jaký je aktuální stav apod. ?

 

Co se týče byrokracie:

tuto zkušenost mám aktuálně již za sebou. řešil jsem to pro své 2ha, takže ohodně menší záměr ale naprosto stejné problémy.

Musítě vzít potaz, že úředník SÚ nepůjde do čehokoliv co nemá oporu nebo skrytou kličku právně nenapadnutelnou v zákoně.

Dnes mají panický strach povolovat i zahrádkářské chatky (důvodů je několik) mimo ZÚ. 

 

Ve stavebním zákoně bohužel opravdu chybí právní podpora pro tyto velmi pěkné a potřebné projekty. Naopak toto chtějí spíše vymítit, než aby to podporovali i přesto, že na webu MŽP je miliony programů a keců jak to podporují, ale aby zajistili podporu i ve stavebním zákoně to ne.

Takže mou potvrdit, že co vím já ze své cesty jiná možnost než změna ÚP není - reálně je to vyřizovačka v tomto rozsahu na min. 2-4 roky u některých případů i déle. Zákon je napsán tak, že v nezastavěném území si postavíte maximálně takové stavby a zařízení, které není možno člověkem jakkoliv rozumně využít (tj. oplocenky apod).

Pokud to pro Vás nebude problém, přečtěte si tento web spřízněných duší (omluvte tu barvu webu, admin dělá zrovna změny a tak se to velmi špatně čte, starý web byl pěkný přehledný, ale k tomu se dojde):

zdroje info

a především tento souhrn, ve kterém možná najdete info, které pomůže:

Pozemek a legislativa

Celou tu podsekci vedu, ale znáte to času málo, plánů hodně, takže dopisuji vždy když vyjde čas. Myslím, že to budete chápat, když si dokážu představit kolik práce (a peněz) stálo zatím to Vaše dílo. Jelikož však to forum umírá (nebo lidi hodně budují a nemají čas na psaní zkušeností) snažím se získávat info na všemožných místech i tady. Chtěl jsem přesunout své zkušenosti sem a tady je dál rozvíjet ( z důvodu technologických možností resp. omezení fora), ale už to neudělám, ani náhodou. NEchci mít zbytečné spory. Vůbec o to nestojím. Raději budu ten čas věnovat lidem, kterým to pomůže či alespoň v něčem může pomoci.

Každý si může z toho vzít cokoliv a mám vždy radost, ikdyby to byla úplná banalita. Má to svůj hluboký vnitřní význam a vy ho určitě znáte taky z praxe :-). 

 

Zde popisuji reálné zkušenosti z vyřizováním a přemýšlím s ostatními nad možnými kličkami. Je tam i plno odkazů na odborné diskuse a jiné zdroje, které by mohly pomoci.

Ve vašem případě bych prostě zkusil (za to nic člověk nedá) najít si na MŽP úředníka, který se těmto věcem věnuje (včetně těch podpůrných programů pro zemědělce) a oslovil ho o pomoc a jaké jsou možnosti a kličky o kterých běžně nevíme, ale ti navrchu je moc dobře znají.

Nedávno jsem řešil podobný právní fígl s ČEZem a ušetřil tím cca 150 tkč jen na přípojce elektro (cca 250m) . A to díky tomu, že jsem nebyl líný se zeptat více než je běžné. Chce to bohužel hodně studování zákonů a z netu a otevřenou mysl. Řešení se pak často najde. A někdy taky ne.

Já určitě neschrastím tolik melounů jak se Vám to povedlo na tak velký záměr a ani to není můj záměr. Chci budovat technologicky na výši a za minimum peněz a jen pro svou rodinu

 

Když bude zájem o pomoc kterou zvládnu či vím dejte vědet.

 

 

 

 

PetrNJ: Díky za zajímavé odkazy, možná by se hodily i do té diskuze o bydlení na orné půdě.

Možná jo, ale pokud si to tam sami nedáte (a klidně to z mé sekce zkopírujte - uznávám pouze volný přístup k informacím - příznivec ČPS), tak já to tam dávat nebudu a určitě víš proč.

Odpovědět do diskuse

© 2019   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby