Složení a bezpečnost moderních stavebních materiálů

Já vím, že převážná většina z vás staví domy ze slámy, hlíny, dřeva a kamení. Taky jsem chtěla, byl to můj sen, ale přítel je měšťák, tak jsme skončili u kompromisu, koupili jsme starý domeček na venkově a chystáme se na částečnou rekonstrukci. Hádáme se ale kvůli materiálům - já mám pořád představu, že všechny nové, moderní materiály jsou jedovaté, přítel se zase vzteká, že kdyby to bylo tak jedovaté, tak v tom přece lidi nebydlí... Ano, argumentuju DDTčkem a zatím neobjasněnou příčinou rakoviny, ale o to teď nejde. Nemůžu nikde na internetu najít, z čeho konkrétně se skládá třeba sádrokarton. Každý mi řekne "přece sádra a karton" :-) ale to není všechno, na wiki jsou zmíněné i plastifikátory, pěnidla, EDTA... Ale nikde jsem nenašla, jak moc se uvolňují do prostředí (změkčovače hodně, že?) a jak moc jsou škodlivé. To samé linoleum, koberce, spárovací hmoty, lak na parkety, dřevotříska, ani beton už není jenom písek-vápno-voda.... Celá rodina se mi směje, ale já mám pocit, že když všechno kolem mě bude byť v nepatrné dávce vylučovat nějakou chemku, tak se té rakovině nevyhnu, všechno se to sčítá. Už z toho šílím, potřebuju informace, výrobcům ani prodejcům nevěřím, těm jde o peníze, ale vy, permakulturisti, určitě víte, proč dáváte přednost přírodním materiálům, tak se, prosím, podělte! :-)

Prohlédnuto: 534 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

To bylo jen takové postesknutí, Dana pochopí... :-) Já svého partnera miluju a nevyměním ho ani za permakulturistu ze slaměného domku. On mě vždycky vrátí na zem, bez něj bych lítala polonahá po lese jak Viktorka z Babičky :-D A já ho zase vytahuju z konzumu... V tomhle domečku spolu zestárneme, teď se jen rozhoduje, v jakém zdravotním stavu. Na problémech je ale krásné, že když je dva vyřeší spolu, tak k sobě mají ještě blíž, než kdyby žádné problémy neměli. 

mastnacek říká:

Docela predbihate, ale s takovym pristupem se mozna dockate... ale reknu vam jednu vec. Partnerstvi je taky o tom, prinaset jiny pohled na vec. Kdyz tady pak sezenete podobne smyslejiciho, tak mozna ta jeskyne a izolace od spolecnosti dopadne.

Mirka říká:

Jestli se jednou - nedej bože - náš vztah rozpadne, budu si hledat nového partnera tady na permawebu nebo na perma seminářích ;-)

Dana říká:

Mirko, jste můj člověk. Mám podobně smýšlejícího manžela jako je ten Váš, ale když mu dám argumenty, tak souhlasí. Jenže mě nebaví mu stále něco vysvětlovat. Není nad stejně smýšlejícími partnery, tam jde všechno lehce.

Dana

Odpovědět do diskuse

© 2018   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby