Máte zkušenosti s výsevem semen pocházejících z hybridů F1? Jde mi o praktické zkušenosti s využitím generací F2 a následujících, především u zeleniny. Podle toho co jsem zatím nastudoval by v použití osiva získaného z F1 generace neměl být tak velký problém a generace F2 sice nebude vyrovnaná jako F1, ale s poměrně velkou pravděpodobností bude F2 generace velice dobře využitelná a bude vykazovat dobré vlastnosti. V letošním roce bych chtěl semenařit nějaké F1 odrůdy okurek a ověřit si v praxi jak to dopadne u F2, F3, F4, F5 ..... generace a jak rychle dojde k ustálení vlastností (vlastně k vytvoření nové odrůdy touto cestou z F1 osiva). Snažím se tedy vybrat vhodné odrůdy F1 okurek pro tento pokus, ale marně hledám informace o parentálních odrůdách pro jednotlivé F1. Nevíte kde je najít? Dále mi není úplně jasné jak půjdou semenařit partenokarpické odrůdy okurek pokud umožním jejich opylení. Jak je to s partenokarpií okurek?

Prohlédnuto: 556 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

zdravím, môj dedko tako pestoval paradajky pôvodne F1 časom Fn  a rozdiel medzi tým čo bolo a čo vzniklo bol z pohladu smrteľníka minimalny.dokonca si ani nepametám že by dalšie generácie boli nevyrovnané. Možno velkopestovatel by skrachoval pre pokles úrody o pár percent, ale dedko bol spokojný.

Marian Both: Čekám, že tak nějak to dopadne, ale zatím jsem semínka F2 nevyséval, tak si to chci ověřit. Permakulturníci pořád blázní s osivem starých odrůd (teď jsou v kurzu divoká rajčata) a tak si říkám, že bych rád poznal jak se semenaří ochočené F1 :-) Předpokládám, že po ustálení po nějaké F5 by z těch experimentů mohlo vzniknout pár nových zjímavých nehybridních odrůd.

Ahoj,

o dehybridaci píše Carol Depp. Já jsem zkoušela rajčata a papriky. Obojí je v F2 Ok z pohledu plodnosti, ale je potřeba se podívat na odolnost, některé rostliny podléhají stresu (zálivka, teplo, zima) a ty je potřeba vyházet, jinak rychle oslabují a nemocní.

Semínka z nich v F3 už klíčí a rostou rozdílněji, takže selekce na odolnost se dá udělat už u sazeniček. Plodnost dobrá a zase pak jen likvidovat ty "vystresované" . Dál už jsem nešla, nevím, jak by se to měnilo.

Letos mám nehybridní semínka rajčat z Brown envelope seeds, tak na podzim budou k dispozici. 
Jinak divoký rajčata jsou fajn, jen se blbě trhají, jak malý višně a dozrávají pozdě. Což tedy třeba loni byla výhoda, protože když po srpnových deštích lehly normální rajčata, tak jsme vlastně sklízeli jen divoký. U těch divokých záleží na jaká narazíš. Některá mají malinké plody, chuťově výborné, některá trochu větší ( jako chrupka) a chu´tově nic moc ( subjektivně). Doporučuji je na zpestření, ale rajčatový základ bych v divokých nepěstovala.

S těmi okurkami nevím.

Jitka M: S pěstováním starých odrůd, divokých rajčat a spol jsme začali už kdysi dávno, ale F1 jsme se nikdy nevěnovali. Tak si říkám, že by bylo fajn se s chováním F1 konečně seznámit a to včetně semenaření na F2 a dál. Před 20 lety se množení starých odrůd věnovalo pár lidí, ale dnes už jich je podstatně víc. Tak snad se nic nestane, když po letech odložíme divoká rajčata stranou a budeme experimentovat s Fn :-)

A to jsem cet ze rajcata nejsou pro lidi nic moc, spis skodej.

to si spletli, protože o lykopenu dnes už nikdo nepochybuje. Kdo zkusil gersona a potřeboval jej, rajčatům bude věřit.

Ty ze supermarketů jsou asi opravdu jeduplná......

mastnacek říká:

Kdo vi? U cholesterolu to mas jak na houpacce, jednou vadi podruhy nevadi. Stejne tak mligo. Jednomu by z toho jeblo. Nebo maso. Co jednomu prospiva, tak druhymu skodi. Stejne tak u rajcat.

jarda bon jovi říká:

to si spletli, protože o lykopenu dnes už nikdo nepochybuje. Kdo zkusil gersona a potřeboval jej, rajčatům bude věřit.

Ty ze supermarketů jsou asi opravdu jeduplná......

mastnacek říká:

ano, představ si, že jsem zjistil, jak v tibetu a nepálu jedí šíleně nutričně špatně a.... jsou nekřesťansky zdraví a dluhověcí.

Nejdůležitější je stav mysli, takže........ pokud to je v pohodě, nic nás nedostane

.Ani ty jedovatý paradajky. Vlastně se jedná o rajky v para provedení. Jako parašutista, parakotoul, parabela, paradentoza a tomu podobně.....přeju veselej víkend.

A taky paraple.....

?

jarda bon jovi říká:

ano, představ si, že jsem zjistil, jak v tibetu a nepálu jedí šíleně nutričně špatně a.... jsou nekřesťansky zdraví a dluhověcí.

Nejdůležitější je stav mysli, takže........ pokud to je v pohodě, nic nás nedostane

.Ani ty jedovatý paradajky. Vlastně se jedná o rajky v para provedení. Jako parašutista, parakotoul, parabela, paradentoza a tomu podobně.....přeju veselej víkend.

A taky paraple.....

JBJ: Pro dosažení dlouhověkosti mohou být vhodné i metadajky a ortodajky, ale ty v F1 nelze zakoupit, takže jsou mimo téma.

Stav mysli je dobra vec, ale neni to reseni vseho. Trosku to precenujes, asi jako ty dlouhoveky tibetany. Jen jestli oni ti kmeti nejsou jen treba sedesatnici, ale vypadaj na 120 :)

jarda bon jovi říká:

A taky paraple.....

mastnacek: Jen jestli těm kmetům není 40. To je takový běžný věk dožití u šerpů.

Odpovědět do diskuse

© 2017   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby