Špalda je prastarý nešlechtěný druh pšenice. Je výjimečnásvým složením i zajímavou ořechovou chutí. Obsahuje vysokýpodíl bílkovin (17 %), kvalitní tuk s vysokým obsahemnenasycených mastných kyselin (2,5 %), sacharidy (68 %),minerály (hořčík, vápník, draslík, fosfor, zinek) a vitamínypředevším skupiny B.

Špalda (latinsky Triticum spelta) je druh rozpadavé pšenice.Byla pěstována v Evropě již před 8 000 lety, pěstovali jiEgypťané, Keltové i Germáni.Později ustoupila šlechtěnépšenici, která vykazovalavyšší výnosy.V současnosti je špalda považovánaza zdravější alternativušlechtěné pšenice,s vyšším podílem minerálníchlátek a bílkovin.

Vzhledem ke své minimální reakci na hnojení umělými hnojivy, značnéodolnosti proti škůdcům, chorobám a nepřízni počasí jevhodnou a často využívanou plodinou v ekologickém (organickém)zemědělství. Známé je např. jídlo tzv. špaldoto, připravenépodobně jako rizoto. Ze špaldy se také vyrábíkávovina jako zdravá náhražka kávy.....

ZDROJ: časopis Botanicus, Dana Hradecká

POKRAčOVANI: http://www.botanicus.cz/casopis-botanicus/   Svět Botanicus číslo 7 / listopad - prosinec 2010, od strany 21

Prohlédnuto: 4403 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

Díky, to vše jsme zvládli, ale netušila jsem jak špatně jde zrno dostat ven. U normální pšenice je tento postup zcela bez problému, ale u špaldy to moc nešlo. Vyčetla jsem někde na webu, že špaldu "loupají" od plev na nějakých válcových třídičkách... 

Klára říká:

svázat do snopů, snopy rozprostřít na plachtu do tvaru hvězdice, přičemž klasy jsou orientovány doprotřed, pak si podoma vyrobit cep, jsou prý na netu postupy, zrno vyčistit od plev přesypáváním venku, když je trochu vítr.

Zdravím, som tu nový. Mám vymlátenú špaldu, vyšli mi dva vrecia. Teraz je problém ako ju olúpať.

Tak to vyřeš jako naši předkové. z kusu pařezu si udělali žrnu, po které se vrtěl kus kulatého dřeva jako mlýnské kameny. Nemlely, jen loupaly. Dělali to i s prosem a pohankou.... Je to v knize..... Osedlý sedlák od Ludvíka Kunze. Je tam opravdu mnoho odpevědí na otázky, jak to dělali naši předkové. vřele doporučuju....Vydáno muzeem v Rožnově pod Radhoštěm..

Pavol Pavlovič říká:

Zdravím, som tu nový. Mám vymlátenú špaldu, vyšli mi dva vrecia. Teraz je problém ako ju olúpať.

Díky moc za rady. Mám ještě jednu radu od zkušenějších - prý jí stačí nechat hodně vysušit a zrno by se mělo více uvolnit a pak to prý jde snadno. Mám zkusit pověsit snopy na půdu, pod to se má dát plachta ..no a uvidíme. 

Ja mám stroje, mlátil som ju kombajnom. No nič skúsim si vyrobiť dáku lúpačku doma. Stačilo by mi vedieť princíp tej strojnej lúpačky. Ja ju mám suchú ale zrno nechce vypadnúť ani tak.

A nebol by dáky nákres na to lúpanie špaldy? Neviem sa k tej knihe dostať.

Dobrý den,

kniha je bezvadná. Doporučuji i ostatní knihy z této řady. Dá se koupit na http://www.vmp.cz/cs/navstevnici-prohlidka-muzea/internetovy-obchod...

Martin

Já mám i ty obilné jámy , páč jsem pod podlahou našel 3.Odstranění slupek se provádí na kulatém dřevě, po kterém se zhora točí další, položené na zrní. Odvalováním se vše citlivě odslupkuje a pak se to prožene fofrem, nebo rotačním trierem, v malém na sítě, nebo v průvanu vypálá, což znamená , že se zrní vyhazuje lopatou do výšky v průvanu a větrem se oddělí váhově rozdílné složky. Proto se stavěly stodoly či  mlaty vratama ve směru převládajících větrů.....Odslupkování je v dřevěném mlýnci kontinuální, v dřevěné duté stoupě, dřevěném hmoždíři, do kterého se nasype zrnía do dutiny se zrním se tluče tloukem je nekontinuální.... musí se nasypat nové a odrhnuté vysypat.......

havlenam říká:

Dobrý den,

kniha je bezvadná. Doporučuji i ostatní knihy z této řady. Dá se koupit na http://www.vmp.cz/cs/navstevnici-prohlidka-muzea/internetovy-obchod...

Martin

Na vymlácení jsou nejlepší myši....nám žito i uklidili , ale do okapů.....ještě je musíme vycvičit.

Cep je dobrá volba, jako za stara, nebo nazout poctivý dřeváky a trochu to poběhat . Síta, prostěradlo nebo plachta a trocha větru při nadhazování. A trpělivost....

prodam funkcni mlaticku tovarni vyroby, za cenu srotu ]:-D (Zlinsky kraj)

mám zájem, pokud je malá.... foto by nebylo?

Maly Nomad říká:

prodam funkcni mlaticku tovarni vyroby, za cenu srotu ]:-D (Zlinsky kraj)

me pripada velka, proto se ji zbavuju, abych mel misto pro vuz. Jeste pred par lety byla v provozu (bez motoru, pohon pres remenici). Foto udelam.

Odpovědět do diskuse

© 2018   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby