Zdravíčko,
chtěl bych toho téma věnovat pěstování hub . Resp. zajímá mě jaký má kdo zkušenosti s pěstováním hub ...naočkovávání pařezů pro rychlý rozklad , pěstování ve špalcích co jdou špatně rozřezat atp. A zároveň se chci zeptat na názory ohledně tohoto ->

nápad je takový ....

každý rok nám přebývá hodně dřevěnýho materiálu/piliny,kůra atd. Něco se spotřebuje do suchýho záchoda ,něco jako mulč ,ale stále dost materiálu zbývá a jen tleje na zemi . Napadlo mě tedy že by se na tomto materiálu mohly pěstovat houby -nejlépe jedlé :)  Plán je takový že bych udělal takovou "vanu" z kamenů kam bych přebytečný material přesouval a na něm by si rostly houby který bych pak mohl využít i v kuchyni . Něco tam bude růst určitě divoce ,ale kdyby se to dalo použít i do kuchyně bylo by to milé :)  Obavy mám ze "sterility" materiálu při očkování nějakou "nemístní" houbou , že ztrátka domácí utlačí tu novou/chtěnou i když je to přirozený ... Škoda že nemám větší mykologické znalosti že bych nasadil nějakou místní houbičku . No ale zajímá mě zda-li nemáte něco podobného na své zahradě a jak to funguje . Díky

 

jinak fotečka v hlavičce je takovey "vynález" kdy naočkovaney špalek hlívou ustřičnou je ještě záobovaney vodou zvrchu aby jen tak nevysychal ;)

Prohlédnuto: 8761 x

Přílohy:

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

tomáš hanák: Jdi do toho, určitě to za to stojí. Pro začátek doporučuji pěstování hlívy ústřičné. Dost jsem toho napsal zde:

http://www.sobestacnost.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtop...

 

ale spoustu věcí už bych dělal trochu jinak. To co jsem popsal ve foru bylo na základě prvního roku pokusů s pěstováním. Dalo by se to ještě vylepšit, ale i tak byla naše sklizeň mnohem větší než naše spotřeba a schopnost houby včas sklidit a zpracovat.

Ty yo parádička ! na sobestacnosti.cz jsem se dostal jen k tomu zakladnímu článku a neproklikal se dál ...

 

kdybyste rozwedl trochu postup očkování substrátu-pilin v tom foliáčku a pak ten samotný vyvýšený záhonek ,hlavně co se týká sterility . Díky

 

QNX říká:

tomáš hanák: Jdi do toho, určitě to za to stojí. Pro začátek doporučuji pěstování hlívy ústřičné. Dost jsem toho napsal zde:

http://www.sobestacnost.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtop...

 

ale spoustu věcí už bych dělal trochu jinak. To co jsem popsal ve foru bylo na základě prvního roku pokusů s pěstováním. Dalo by se to ještě vylepšit, ale i tak byla naše sklizeň mnohem větší než naše spotřeba a schopnost houby včas sklidit a zpracovat.

 Tomáš Hanák:  Taky přispěju moji zkušeností - Docela spolehlivě se dá naočkovat hlíva, šitake, z běžných hub v přírodě penízovka sametonohá a jidášovo ucho. Jsou to ale druhy vybíravé a nevyrostou na každém dřevě. Kdybych jmenoval v pořadí, co nevíce "chutná" třeba hlívě tak je to 1.ořešák,2.topol černý,3.dub červený, buk, jilm. Nikdy se mi nechytla, když jsem jí zkoušel podstrčit jasan, olši, břízu, lípu. U dřev jehličnanů je to ještě horší (až na václavky na smrkových pařezech). 

 Problém je ale konkurence jiných hub, zejména plísní, jak píšete. To jsem řešil tak, že kusy dřeva (příčné řezy z kmenů jsem nedříve vysušil a před očkováním podhoubí spařil povrch vodou. S červivostí si asi poradí jen uzavřené pěstírny větrané přes membrány. 

 Jestli by se dalo něco na pilinách a štěpkách - třeba někdo něco zkusil a napíše.

 V dřevitém i kůrovém mulči z jara doře roste třeba smrž.

  Ovšem, když jsou vhodné podmínky, dají se nasadit, či naočkovat některé lesní vyšší houby vč. hřibovitých. V zahradách a sadech to lze s žampiony, májovkou, podtrnkou, bedlou. Z těch hřibovitých jsou vděčné zejména druhy klouzků - to ale vyžaduje minerální podklad,s jen tenkou vrstvou humusu, chudým porostem a k tomu patřičné stromy. Lze to jak očkováním kontejnerových sazenic, tak u vzrostlých stormů. 

Jan Halík: Vhodnost různých substrátů pro konkrétní druhy hub dobře popisuje např. Paul Stamets ve svých knihách. Jeho knihy jsou asi to nejlepší co se dá o pěstování (domácím i komerčním) sehnat. Pro vážné zájemce naprosto základní literatura.

Co se dřev jehličnanů týká ........... zajímavá je třepenitka maková. Mám ji "zaparkovanou" na agaru v petričkách, snad ji tam udržím přes zimu .......pak z ní udělám sadbu a pokusím se naočkovat nějaké smrkové dřevo.

na pilinách a štěpce se pěstovat dá ........a ještě raději pěstuji na slaměných peletkách.

hřibovité .......... tady už to chce opravdu především vhodné podmínky ........ale rostou nám i 4m od baráku (mimo les), takže to jde.

Oboum děkuji za cenné rady , hlavně J.H. za ty pokusy s různými druhy dřev . Sám jsem zkoušel na ten jasan a opravdu nic ..a hledal jsem chybu někde jinde i když samozdřejmě mohla být jinde.

 

K tomu pěstování ve dřevním odpadu mě napadlo pro uspěšné zaočkování vysušit a třeba i zpátky spařit dřevní drť a posléze jí zasypat už předem naočkovaný a nejlépe plodcí špalek .... no příští rok si stím pohraju a určite dám vědět :)

 

btw škoda že od Paula Stametse jsem nenašel žádnou knihu v češtině až na halucinogenní houby v přírodě nebo jaxe to přesně jmenuje :))

tomáš hanák: jj, knihy od Stametse mám všechny v AJ. V ČJ můžu doporučit práci Ivana Jablonského. Je to náš odborník na houby a velice sympatický pán, který občas dělá i přednášky o pěstování hub a věnuje se poradenství. Pak ještě stojí za návštěvu forum http://www.damyko.info/ForumA/index.php

Jinak pro zvládnutí práce ve sterilním prostředí určitě postačí i nějaká učebnice mikrobiologie.

Za pozornost stojí i forum http://www.shroomer.cz/forum/podminky.php (věnované lysohlávkám, ale ti lidé je milují a techniky pěstování zvládají velice dobře :-) Jak udělat SporePrint, jak sterilizovat substrát, připravit a naočkovat agar .... to všechno tam je v ČJ. A pokud se chceš věnovat pěstování hub opravdu vážně, tak je celkem dobrá doba k pořízení laminárního boxu, autoklávu atd. atd. (ceny jsou nízké)

Pro sadbu se dá materiál dobře sterilizovat párou. Já to dělám v plechovém sudu, na dně mám trochu vody a nad ním rošt. Sud naplním materiálem, pod ním rozdělám oheň a vodu nechám vřít (podle množství hustoty materiálu) tak, aby se celý obsah rovnoměrně párou prohřál a aby se zničily všechny zárodky. Odhaduji, že tam je teplota alespoň 75°c po dobu min. 15minut.

Co se týká sekundární infikace, tak to už je otázka dalších podmínek.

Poustevník: Pro sadbu je 75°C málo, používá se 110-120°C. Nebo jsi myslel sterilizaci pěstebního substrátu? Tam tak velké nároky nejsou. Očkoval jsem teď asi 2m3 štěpky na cestičkách v zahrádce líhou jilmovou a štěpku jsem nijak nesterilizoval ...... štěpka už je krásně prorostlá.

Prosím prosím, mohl bys ten odkaz nějak obnovit? Nějak se mi nenačetl.QNX říká:

tomáš hanák: Jdi do toho, určitě to za to stojí. Pro začátek doporučuji pěstování hlívy ústřičné. Dost jsem toho napsal zde:

http://www.sobestacnost.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtop...

 

Ještě k té štěpce - je nutné ji sterilizovat, i když se sype třeba ke stromům jako mulč? Dnes mě vylekal jeden chlapík, že prý se v tom množí plísně a nakazí tím i stromy.

Samodiva: Štěpku pro mulčování nesterilizuju. Nenaočkovaná štěpka sice může zplesnivět, ale neplatí "plíseň= houbová choroba stromů". Dokonce bych si troufnul tvrdit, že by to mohlo velice často fungovat opačně. Pokud je někde problém s houbovou chorobou, jejíž původce má životní cyklus nějak spojený s tím co je pod stromem, tak naočkovaná štěpka tu patogenní houbu může zlikvidovat. Houby si vzájemně docela dost konkurují a  vedou spolu drsné chemické války. Mrtvé dřevo pod stromy je v přírodě běžné, běžné je i jeho požírání nějakou houbou. Pokud zvolíš vhodnou houbu (saprotrofní), tak to bude OK. 

Ten link jsem asi špatně vložil, mělo by to být zde: http://sobestacnost.cz/PHPBB3/viewtopic.php?t=34

něco k těm houbám, moje oblíbená přednáška

http://www.mycomedica.cz/clanky-jak-houby-zachranuji-vcely.html

Odpovědět do diskuse

© 2018   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby