Ve Francii našli pesticidy ve vlasech dětí. To znamená, že ty pesticidy prošly jejich organismem.

https://www.idnes.cz/onadnes/deti/pesticidy-deti-vyvoj-embrya-autis...

Naše globální společnost toleruje pesticidy, protože si každý myslí, že bez pesticidů to nejde a že jinak bychom se neuživili. Co když tato teze není pravdivá? Spočítal to někdo? A musí být nutně naše zemědělství založené na obilovinách? Co ořechy, oříšky, jedlé kaštany, ovoce, vše, co roste na stromech?

Vyrábíme jedy, kterými si otravujeme potraviny a kterými si otravujeme vodu.

Já jsem chemik a vím, že to, co vyrábíme uměle, co nevyrobila příroda, to příroda neumí rozložit na prvočinitele. Tak se nám na planetě hromadí plasty a jedy, co vyrábíme. Nakonec jsme to my, kteří to odskáčeme - viz článek pesticidy ve vlasech dětí, o játrech, ledvinách, mozku a kostech ani nemluvě.

Spalování těch hnusů také není úplným řešením, protože vzniká popel, na který se nabalují částečky těch jedů teplem přetvořených na další jedy např. dioxiny. To pak zhluboka dýcháme, pokud žijeme v okolí spaloven.

Co chybí?

1. Návod, jak se obejít bez plastů a bez pesticidů (vědecký výzkum)

2. Podpora vlád a společnosti těm, kteří obdělávají půdu bez pesticidů. Tedy dotace ekologickým zemědělcům a sankcionování neekologickým.

3. Vůle. Chybí vůle. Je rozířená myšlenka, že na Zemi jsme jen jednou a nerodíme se sem dokola, proto většinu lidí nezajímá, co bude po jejich smrti.

Co když se např. jistý pan Babiš jako malý Bureš narodí za 30 let do Polabí , kde už teď není pitná voda a bude odkázán jen na skoro vyschlou studnu plnou pesticidů, kterou mu pilně jeho neekozemědělci plnili těmi jedy, když byl ještě Babišem? 

Prohlédnuto: 535 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

Naše globální společnost toleruje pesticidy, protože si každý myslí, že bez pesticidů to nejde a že jinak bychom se neuživili. Co když tato teze není pravdivá? Spočítal to někdo?  Zemědělci se vyjádřili, že jejich chemické zemědělství má cca 2 x vyšší výnosy a chemie šetří i naftu, když méně orají a vše zahubí herbicidem atd. atd.  V nákladech ale není např. znečištění spodních vod a  o chemizaci potravin nemluvě. V případě Polabí resp. celé české křídové tabule jde o největší zásobárnu pitné - byť mineralizované vody. Takže jsme zase u největších hříchů lidstva tj. přemnožení, přílišná konzumace živočišných bílkovin atd. a u toho, kdo to bude hlídat ? (asi armáda).  

Spalování hnusů také není úplným řešením... Zatím se buď se odpady spalují nebo skládkují, (recyklace je zatím menšinová) , skládkování starého typu = kompletní nevytříděný odpad se zahrne do země, byť s nepropustnou vrstvou na spodu, je zločin.   Spalovny můžou mít antidioxin. čištění výstup. plynů, jako údajně Malešická spalovna, plazmové spalování odpadu nemá nikdo. Lidé by chtěli třídit více, chtěli by vratné obaly a chtěli by omezit jednorázové hliníkové a skleněné obaly, ale není politic. vůle...

A musí být nutně naše zemědělství založené na obilovinách? Co ořechy, oříšky, jedlé kaštany, ovoce, vše, co roste na stromech?  V sezoně mám krmení z vlastních zdrojů + výměny z eko-bio zahrad  - tj. 50% potravin je sezonní ovoce a zelenina (byť s velkým podílem tzv. ovocného typu se semínky v plodech)  +  hrst ořechů denně a cca 15% jsou další produkty z nebio obilovin a živoč. bílkoviny, jím 2x denně. Dle dietologů je to špatně, aby se člověk cpal půl dne meruňkami, broskvemi apod. ale já s tím problém kupodivu nemám. Mimo sezonu z našich zdrojů zbyde jen ta hrst oříšků a ovoce a zelenina včetně poloproduktů z mrazáku. Největší problém udávaný eko-bio konzumenty je maso - chtějí např. i jiné plemena dobytka a nepasteriz. mléko neobsahující kasein A1 ale A2, když už půjdeme do detailu.    

Podpora vlád a společnosti těm, kteří obdělávají půdu bez pesticidů. Tedy dotace ekologickým zemědělcům a sankcionování neekologickým. Produkce eko-bio je drahá, tj. většina lidí ji nekupuje a bude kupovat to nejlevnější, v supermarketech a prodejnách které dělají drtivou většinu prodeje totálně zvítězí dovoz, čeští eko-bio zemědělci se neprosadí. Žádná vláda si nedovolí podobně "zdražit" potraviny, ani nebude tak vydatně, např. 50% dotovat eko-bio produkci, samotná efektivita malých farem je výrazně horší než gigantů.  Jediná cesta jsou tedy přísné předpisy a sankce pro pěstitele, kdo to bude hlídat ?  

Všem těm, kterým záleží na podobě a zdraví krajiny ve které žijeme ... pro šetrnější zemědělství. https://www.birdlife.cz/petice-za-krajinu/

není zájem o zmenu k lepšímu

tři soudruzi toman, faltýnek a babiš nemají potřebují měnit svůj biznis, kukuřice, pšenice, řepka, to stačí, je to jednoduchý, lovochemie je zaběhnutá, technologie jsou dávno zaplacený, jako proč to měnit, a že změna klimatu a půdní eroze, prdlačka

já bych chtěl motýle a fčele.....

Pokud je předkladatelem Českomoravská myslivecká jednota, tak je to falešná petice. Zájmy myslivců jsou totiž jiné, než zájem mít stabilní a vyváženou krajinu. Jejich zájem je mít co nejvíce zvěře, aby bylo po čem střílet. "Díky" myslivcům není možná přirozená obnova lesa (viz nutnost stavět oplocenky). Zkuste si na neoploceném záhumenku či zahradě vysázet brambory nebo fazole. Pravděpodobně o ně přijdete. Sežere vám je černá nebo okoušou srnci. Nebo omelou stromky parožím při vytloukání. 

Myslivci jsou psychopati s touhou zabíjet. "Pocta" ulovené zvěři je jen hloupé divadýlko.
III říká:

Všem těm, kterým záleží na podobě a zdraví krajiny ve které žijeme ... pro šetrnější zemědělství. https://www.birdlife.cz/petice-za-krajinu/

Taky mi tam vadí. Samotná petice je ale dobrá.

Cyril říká:

Pokud je předkladatelem Českomoravská myslivecká jednota, tak je to falešná petice. Zájmy myslivců jsou totiž jiné, než zájem mít stabilní a vyváženou krajinu. Jejich zájem je mít co nejvíce zvěře, aby bylo po čem střílet. "Díky" myslivcům není možná přirozená obnova lesa (viz nutnost stavět oplocenky). Zkuste si na neoploceném záhumenku či zahradě vysázet brambory nebo fazole. Pravděpodobně o ně přijdete. Sežere vám je černá nebo okoušou srnci. Nebo omelou stromky parožím při vytloukání. 

Myslivci jsou psychopati s touhou zabíjet. "Pocta" ulovené zvěři je jen hloupé divadýlko.
III říká:

Všem těm, kterým záleží na podobě a zdraví krajiny ve které žijeme ... pro šetrnější zemědělství. https://www.birdlife.cz/petice-za-krajinu/

Jak ozdravit naši krajinu a zadržet v ní vodu?

Vědci mluví o tom, že je třeba vymezit meze, tím jednak zamezit půdní erozi a hlavně zpřístupnit pozemky majitelům. Pokud si majitel najme člověka, který mu ekologicky obdělá jeho pole, ten člověk bude tápat, protože pole není ohraničené a tudíž není jasné, co vlastně má ten nájemce obdělávat. To vede k situaci, kdy vlastníci jsou nuceni proti své vůli pronajímat pozemky velkým zemědělcům.

Další věc, která by se měla změnit je - umožnit vlastníkům půdy si na pozemku postavit alespoň zahradní domek, aby vlastník mohl si alespoň uložit nářadí a odpočinout si, eventuelně se mít kde schovat před deštěm. Dnes jsme v situaci, že vlastníci bydlí jinde a pozemky mají jinde. Už nebydlí v domku na kraji vesnice a pole mají opodál. Bydlí někde ve městě a pokud jim jde o zdraví své půdy, musejí na pole dojíždět. Důchodci, kteří by chtěli mít kus zahrádky nebo sadu na svém pozemku a byli by to především oni, kteří by na ni měli čas a věnovali by jí ruční práci bez pesticidů,tak činit nemohou, protože jednak pozemky nejsou vymezeny a jednak jim zákon nepovoluje si tam postavit chatičku. Do zemědělství se musí vrátit ruční práce a biodiverzita. Dokážu si představit, že obce pronajmou nebo prodají svoje pozemky na kterých nyní hospodaří akciové společnosti, občanům, aby oni mohli na nich ručně hospodařit. 

Dnes jsme v situaci, kdy brambory stojí více naž banány. Spousta vesničanů by uvítala možnost si je vypěstovat. Stačí, když obce vypovědí nájemní smlouvy s velkými zemědělci a k pozemkům obnoví cesty. A nejde jen o brambory. V krajině chybí stromy a to především ovocné. Stále dokola roubované stromy ztrácejí schopnost adaptability a jsou napadány různými chorobami. Je třeba, aby se zase pěstovaly semenáčky. Semenáčky se dokáží přizpůsobit stanovišti a jejich vysazení je navíc mnohem levnější, protože se sází pecky a semínka. Za čtyři roky můžete mít z pecky plodící nektarinku.

A jsme zase u těch zahradnických kolonií, jaká je dneska vlastně legislativa pro něco podobného ???  Zemědělská produkce ze zahradnických kolonií asi není moc velká. Největší zájem je u velkých měst.

Jasně. Zahrádkářské kolonie. Mohli by je provozovat jak majitelé pozemků, tak obce a města. O zahradničení je mezi lidmi velký zájem, bohužel zahrádkářské kolonie spíš mizí, než aby vznikaly nové. Nevím, jaká je zemědělská produkce v zahrádkách, ale podstatné je, že zahrádkáři nedusají půdu těžkými traktory, nepolévají své zahrádky několikrát ročně pesticidy, pěstují spoustu ovoce a zeleniny, podporují svými zahrádkami ptáky, ježky a další živočichy a hmyz, kteří jsou predátory škůdců.

Když zůstaneme u těch pronájmů, čistě teoreticky:  jaké jsou požadavky, především na tu boudu ? 

Pokud má bouda sloužit i k přebývání případně dovolené, jsme asi už někde jinde, hlavně v jiných cenách než jsou pozemky typu orná půda, o spekulantech ani nemluvě.  

Kolonie jsou obehnány ploty, neboť krade se všechno. Pokud ale je voda a případně elektřina centrální, nářadí a techniku je možno zapůjčit,  jsou náklady pro uživatele i investora = majitele velmi nízké.

 Zahrádky v koloniích bývali pidi, cca 150 m2, tj. člověk se zahradnickými zálibami si spíše časem koupí zahradu větší a svoji, nejčastěji s chatou, zároveň je to i investice se všemi náklady. Jenže v Polabí se již oplocují i pole kůli krádežím a sady jsou již oploceny běžně, tj.už přibývají občas i ty boudy.  

Chtělo by to zkusit nejdříve udělat ekonomický rozbor, jestli se vyplatí něco podobného, ale to už by asi nebylo o zemědělství, ale o pronájmu jednoduchých chatek aspoň u velkých měst hlavně přes léto. ZK je jakýsi zelený pruh, který město nic nestojí, ale jezdí k němu auta atd. 

Trochu bokem, koukal jsem na dokument Cowspiracy - Klíč k udržitelnosti .. zůstal jsem dlouho dlouho sedět na zadku. Doporučuju.

mám zkušenost se třema koloniema (plzen/chomutov)

nedá se říct, že by provoz v nich byl ekologičtější, ty starý gardy odchovaný 70tými léty jedou chemku furt, co jim síly a peníze stačí, mladý obvykle nemají zájem, když už ano, záhonky zatravní, postaví bazén a dětskou houpačku/domeček

ty, kteří jedou po staru, bez chemky, spočítal bych na prstech jedné ruky

dost velký problém je voda, není li na zahrádce bouda, není střecha, není sud, není voda v době, kdy je sezóní voda vypnutá, což je na jaře dost problém, pač se obvykle zapíná v půlce či koncem května

moje tchýně jede na zahrádce perma, už dostala vytýkací dopis od předsedy, že si ten plevel musí uklidit, přešli jsme to, zatím

určitě bych neřekl, že je boom po vlastním pěstování, spíš je boom po bio a hotových výrobkách, lidi jsou dost líný, nebo pohodlný, málokdo se chce plahočit s motykou

snad to trošku nabourají komunitní zahrady, kterých přibývá a město je jim nakloněno, to beru jako takovou náhradu za kolonie

jo a mnoho kolonií se zvrhlo v chatové osady, trvalé bydlení, problém voda/kanalizace/cesty

boudu bych neviděl jako problém, sice na to sou nějaký úřední regule, ale kde není žalobce, není soudce

ač jsem poměrně pesimista, že, motýle a včele, tak jsem rád, za každou půdu, která není pod tíhou moderního zemědělství, i kdyby měla jen zarůst trním

s pyonýrstvým na zelený louce mám bohaté zkušenosti a kdyby člověk nemusel odvádět státu roční osvč povinné poplatky, jako např v polsku, tak je tunajším perma zemědělcům daleko lépe

ale prostě platí, silnější pes mrdá, takže pravidla nám jasně určuje silná trojka Babiš/Faltýnek/Toman a těm je nějaká udržitelnost u zadku, těm jde jen o jejich udržitelnost a bohužel musíme počkat, až vymřou

jo a ti ptáci, ježci a podobně.....

zajímalo by mě, proč dávají do sadů sítě, což je dost nákladný.....čím se asi ptáci živí....třeba takovej špaček....

anebo třeba kos....kos je odjakživa spojen s žížalou

anebo ježek...nic proti ježkům, potkávám jich na silnicích dost, ale že by ježek zrovna pohrdal žížalama se říct nedá

Odpovědět do diskuse

© 2019   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby