Mám dotaz. Celkem jednoduchý. K čemu je permakultura? Čím déle navštěvuji tyto stránky, tím méně mi je to jasné. Mám za to, že jde (nebo by jít mělo) o nauku, kterak dosáhnout, nebo se příblížit maximální nezávislosti na strukturách vytvořených moderní civilizací (energetických a jiných technických sítích, řetězcích, zabývající se výrobou a distribucí potravin a jiného spotřebního zboží). Pokud by už mělo k nějaké závislosti (nesoběstačnosti) dojít, měla by se projevovat na co nejkratší vzdálenost. Např. dům bych si měl dát postavit místní nebo regionální tesařskou firmou ze dřeva z blízkého okolí. Takový způsob života by navíc měl být trvale udržitelný. Po prohlédnutí různých stránek s tématy "permakultura" nebo "soběstačnost", jsem nabyl dojmu, že takto pojaté chápání permakultury mnoho permakulturistů nemá. Spíše to vypadá, že většina jich klade důraz na design (ve výtvarném, nikoli technickém, smyslu) zahrady pořípadě krajiny. Skutečně to vypadá tak, že stačí ubastlit o prázdninách slaměnou nebo hliněnou chatu o velikosti garáže, u ní bylinkovou spirálu, založit jedlý les a tím se považovat za permukulturistu. Zbývá zodpovědět pár nepodstatných otázek. Co bude hlavní strava permakulturisty? Budou to ořechy a bobule z jedlého les? Do čeho se obleče, obuje. Čím vytopí svůj dům? Jak bude dopravovat děcka do školy a sebe do případného zaměstnání (pokud mu na nějaké zbude čas)? Je přípustné, aby permakulturista na jedné straně bažil po nezávislosti na elektrické síti a na druhé straně lil hektolitry nafty do traktorů a bagrů, popř. aut? Nepříjemné otázky? Ano, ale myslím že jsou plně oprávněné.
Proč to vše píši? Lidí zajímajících se o permakulturu je hodně, publikovaných zkušeností velice málo. Obracím se na permakulturisty, kteří už delší dobu permakulturně žijí nebo se o to aspoň snaží, aby se podělili o své poznatky. Nemyslím detaily, ale celkovou bilanci. Tj. na jaké rozloze žijí, v čem bydlí, v čem jsou soběstační, v čem ne, čím se živí. Viz otázky výše. Stručně a jasně, tak aby si nezasvěcený mohl udělat nějakou představu. Myslím, že by to bylo užitečné pro každého nového zájemce.

Prohlédnuto: 6352 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

No predsa najmä v pohone parným strojom.Ostarné pri dobrom mazaní a slušnom zaobchádzaní životnosť v storočiach.Sám používam stroj značky Messerschmit z roku 1900 a stále robí s presnosťou na stotinu milimetra.

Cyril říká:

Joski Fitko: V čem by měla spočívat ta trvalá udržitelnost?

i já mám výstředníkový lis starý 70 let a valí jako novej...Má před sebou dalších 70 let. Starý věci, dobrý věci......Copak vydržej ty elektronický kokotiny.....zahulí se s toho a hodí se to do popelnice.

Joski Fito říká:

No predsa najmä v pohone parným strojom.Ostarné pri dobrom mazaní a slušnom zaobchádzaní životnosť v storočiach.Sám používam stroj značky Messerschmit z roku 1900 a stále robí s presnosťou na stotinu milimetra.

Cyril říká:

Joski Fitko: V čem by měla spočívat ta trvalá udržitelnost?

Tak.Tiež sa vyhýbam strojom kde je akákoľvek elektronika a plasty.S výnimkou počítače,ale ten našťastie k životu nepotrebujem.Hlavne ma štve že sú to veci neopraviteľné,blbý konzumný spôsob života,použi a vbyhoď.To naši pedkovia to mali zariadené daleko lepšie.Veci boli najprv nové,potom použité,neskôr skončily na povale-v núdzi ešte použitelné prípadne sa posunuli biednejším no a dnes sú z nich vyhľadávané starožitnosti (minimálne).To z takých dnešných veci s vyrátanou životnosťou a zabudovaným kurvítkom ma ide šľak trafiť.

Tak som sa sem pozrel po cca 3 rokoch,život beží,mám dost po 50,a nstačím s diviť čo s to deje so svetom.To mi ale nebráni veselo sa živiť vlastnými potravinami,tešiť sa takmer dokonalému zdraviu-holt vegánska strava a kurevsky veľa pohybu s ručným náradím vzor Motyka/lopata/rýč robí svoje,až na to že na zuby pokazené v mládí štolverkami bylinky nepomôžu- a praktikovať prakticky to čo tu nazývame permakultútou.Možno nie presne podľa návodu tunajších Guru,ale presne podľa návodu mojich prastarých,starých,a rodičov.Takže žiadna chémia,na bráne zahrady cedulka Pozor šílená záhradkářka (to patrí dcére a v porovnaní so 10 susedmi napravo i naľavo to tak aj vyzerá),miesto televízie inžinier Hrivnák stavajúci si svoj príbytok 10 x otáčajúci každé vhodné steblo trávy,nádherne sfarbené jašteričky vyhrievajúce sa na skalkách,rozvedená vrabčia rodinka krmiaca svoje mladé systémom najprv jeden samček,až potom ten druhý v poradí čakajúci s plným zobákom húseničiek,rodina frenetických ježkov,jazierko s prevádzkou ako Švechat,Ovocia že ho nie je možné fyzicky spracovať.Toto celé berte len ako aktualizovanú odpoveď k úvodnému dotazu tohto vlákna.JF.

Myslím si, že permakultura je cesta k tomu abychom jako lidstvo přežili. Zemědělci už desetiletí používají pesticidy - všichni máme DDT v těle. Ryby v ČR jsou jimi kontaminované. Polovina mužů je neplodných nebo přenášejí genetické vady na potomstvo. Rozmnožovací orgány jsou nejcitlivější na poškození cizorodými látkami, těžkými kovy počínaje a umělými hmotami konče.

Nepřítelem lidstva je honba za penězi, obrovská nezodpovědnost a nezájem ve stylu - nechme to plavat.

Ten, kdo žije permakulturně bývá skromný, vystačí s málem a je zodpovědný k sobě, k dětem a společnosti tím, že neškodí. Nic neznečišťuje chemikáliemi, postupuje v souladu s přírodou a má k ní úctu.

Krásne Ste to napísala.Hlavne tá honba za peniazmi,divná vec.Myslím že už dnes by so mnou mnohí milionári veľmi radi menili-ale bohužiaľ pre nich za peniaze našťastie nejde všetko.Viď celá slávna Amerika s prakticky istou rakovinou po 50-tke.A to nehovorím že som nejaký chudobný človiečik.Ono s rozumnou mierou to všetko ide skombinovať.A ešťe Vašu poslednú vetu by som si dovolil doplniť:a snaží sa napriek všetkému vysvetlovať ľudkom že takto to dlho nevydrží/nepôjde.

Já začala tak, že jsem chtěla mít okolo nové roubenky zahradu jako babička. Všechny ty jablka, ořechy, třešně, višně, švestky, rybíz, angrešt, maliny, bez, šípek, jahody, bylinky, kytičky, zeleninu. A to jsem babičku viděla jen občas někde vytrhnout trávu. O nějakých postřicích a hnojivem neměla ani tušení. A přece vše tolik plodilo. A tak jsme zasadili spoustu stromů, keřů, kytiček, pěstovali zeleninu. Když v tom jsem objevila permakulturu a byla nadšená to je přesně to o co se tu snažím a moc mi to pomohlo. Vrstvením bio materiálu jsme získali skvělou půdu. Vše roste jako blázen. Nikdy bych nevěřila jak velký záhon budeme mít. Když se neryje je to pohoda jen se na podzim na záhon dá sláma, listí nebo hnůj na jaře odhrne. Zvládneme toho tolik vypěstovat i se čtyřmi dětmi. A pořád je půda lepší a lepší. 

Odpovědět do diskuse

© 2018   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby