Uloženo uživatelem Blanka Daňhová 11.Březen.2010 v 22:53

 

představovala bych si tady diskuzi na mnoho témat- od toho, kde odolne, mrazuvzdorne rostliny a stromy sehnat, přes výměnu zkušeností s praxí, jakou nížináři
nemohou komentovat :)

Prohlédnuto: 6766 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

Máte někdo zkušenost s otužilým druhem meruňky? Naše zahrada je v 550 m n. m. (Pošumaví) a mívávali jsme meruňku, která dokud ji neranilo, měla hromady plodů. Na odrůdu si bohužel nepamatuji, je tomu tak čtyřicet let :-) 

taky bych tedka v dobe lanovani co na zahradku bodlo.vyska 720 napiste co pestuje vy v podobnich vyskach.

u mne teda zatim co mam oskousene. 

cibule, cesnek, mrkev(tendle rok chci skusit zlutou lepe se skladuje), cervena repa, brambory, salaty, pohanka, zito, fazule, kopr, pazitka, bob!,redkvicki, dyne, rajcata z gengelu kerickove,medvedi cesnek.

bohuzel prolemy se slimakama, takze dyne,salaty,rajcata problem se slimakama

drudo: My máme bylinky a ovoce. Zeleninu i bramory by sežrali slimáci - nemůžu totiž chtít po svých starých rodičích, aby pobíhali po záhonech a bránili je, když tam nejsem (zatím na zahradě nebydlíme). A tak máme zatím jen to, co se ubrání samo bez pravidelné péče.

Bylinkám se u nás daří (550 m n. m., ale slunný jižní svah): máme třezalku, meduňku, mátu, mateřídoušku, řepík, řebříček, divizny, yzop, oregano a na místní poměry velmi pěknou šalvěj a levanduli, také obrovský libeček a ještě větší rebarboru a křen. Vedle jabloní starých odrůd máme rodící kdouloň (žádný zázrak) a hromadu bezu černého, pochopitelně rybíz, maliny, nově aronii a mraky lesních jahod :-) O ty se bohužel musíme dělit s těmi hnusnými plžáky :-(, ale pokud někdo chce průběžně něco uzobávat celé léto, doporučuji právě takové jahody, u nás rostou všude. Chystám se letos na podzim podstatně rozšířit ovocné druhy, a tak budu vděčná za každou zkušenost, dobrou i špatnou :-)

 

 

550 - 600 m.n.m.  U domu na jižní zdi 3odrůdy vína. Kodrjanka, nero a to třetí - jsem zapomněl. Bílé, ranné, velmi plodné.  Actinidia Arguta, actinidia kolomikta, myrobalámy, meruňka pavlovická, letos pokvete poprvé broskev harcot, jabloň šampion, james grieve, švestka domácí, ořešák královský, muchovníky, zimolez kamčatský, kanad. borůvky, jahody mnoha sort, maliny, ostružiny, rovněž mnoha odrůd, Kdoule roste. Jak zaplodí - ukáže čas. Aronie plodí krásně,  Určitě tu půjdou limby pro semínka - to posoudí až mí potomci a vnoučata. Zkouším araukárii. Ale to je fakt jen pokus. Stratifikuju pekan, na zahradě roste semenáč ořešáku japonského. Jdou tu jedlé kaštany. Kvetou pozdě a tak snad nebudou náchylné na velké výkyvy v plodnosti. 2011 i po tom sněhu v květnu ve vsi nedaleko od nás byla úroda obstojná. Na dvou stromech. Mám sazeno cca 6 nevím přesně. Na jižním svahu jdou krásně hokaida, dýně "haloweenské", fazol šarlatový, cukety, mrkev, cibule, česnek, zelí, kapusta (zatím odzkoušena růžičková), kedlubna gigant, obyč. kedlubny, Rozpačitý výsledek je u jakonu, Úžas byl nad divokým rajčetem. - 2m výhony. U okurek je problém. Snad jen foliák/skleník. Zato ačokča je dar nebes. Z méně tradičních plodin tu jde skvěle kostival, lopuch, v trávníku se mi rozsévá pupava bezlodyžná. Až budu mít tak 30 rostlin, začnu ji také využívat na svačiny. Bacha, ve volné přírodě je chráněná. Co neseču ttp, objevuje se tu víc a víc rostlin, které jsem v životě neviděl (a to nejsem žádný ignorant) Zkouším vodní rostliny. vegetuje tu šípatka širokolistá, vesele se rozrůstá orobinec širokolistý, zblochan,

Loni jsem ze semene vypěstoval několik dřezovců, jedlých kaštanů castanea mollissima, pár keřů netvařce křovitého, kdoulovců, na fotkách mám moje janovce, které mi každoročně "stříhají" zajíci, získal jsem několik sazenic čimišníku stromového,  zkouším broskve ze semene. Lísky obyč. i turecké, Vše roste. v tomto odstavci uvádím doposud neplodící druhy.

Za N2FIX uvedu rakytník, hlošiny okoličnatou a úzkolistou, olši lepkavou, lupinu (ta vytrvalá), jestřabinu lékařskou, vojtěšku, janovec, čimišník, jednu, či dvě - pkud přezimují - zmarliky jidášovy, zajícům letos chutnal akát.

550 - 600m.n.m. je jistým omezením, ale rozhodně ne limitem definitivním. Troufnul bych si srovnání s některými partiemi zahrady Seppa Holzera. Ten je mnohem více na jihu a výše. Jeho 1100m.n.m. se dá u nás možná k těm 600m.n.m. alespoň přibližně přirovnat.

Martin Gross: Můžete prosím víc konkretizovat ty ostružiny? Odrůdy? Jak je vedete, na divoko, nebo třeba na drátě?

Ostružiny jsou jednak ty nejstarší zahradní, trnité, - odrůdu neznám. S těmi i experimentuju. Pak mám thornfree, navaho a arapaho, Velké překvápko je tayberry. Na drátě nemám nic. Zkouším to u drátěného plotu, ale nejčastěji (ty poléhavé) věším na větve jiných stromů. Většina je u domu. Na velké zahradě mám ty staré ostružiny. Moc chutnají srnkám. Proto jich mám hodně uprostřed maliní, kde si jich tolik nevšímají. Celkově vysazuji zatím podle požadavků na vláhu. Výhledově to budu měnit a budu sázet do oplocené zahrádky, kam zamezím přístup srn. U nás je spousta sněhu a bojím se, že by se stonky o drát polámaly. Letos máme necelý metr sněhu.

Krom těch "noname" stařenek a thornfree ještě ostatní neplodily. Mám je krátce.

Martin Gross: A Thornfree mají jaké vlastnosti kromě té beztrnatosti?

Odolné meruňky

Vzpomněla jsem si na blog jednoho permakulturního chlápka z Kanady (Québec), tak jsem mu napsala, jak se tam u nich daří odolné kanadské meruňce Harlayne, kterou nabízí pan Radim Pešek. A ten Kanaďan obratem odpověděl, že by doporučil spíš meruňku Scout, že je podle něho otužilejší. Našla jsem u nás v prodeji Scout x McClure - máte s tímto typem někdo nějakou zkušenost?

My jsme teda jen 450 m.n.m ale potřebovala bych tip na nějaká odolná rajčata která bych mohla pěstovat venku na záhonu.

Zatím to vždycky dopadlo tak, že během léta se vytvořily zelené plody ale vůbec nedozrály, pak to na podzim chytlo plíseň a nic z toho nebylo. Letos bych chtěla zkusit divoká rajčata, ale ta dozrávají až ke konci srpna. Nemáte tip na nějakou podobně odolnou odrůdu ale rannější?

Také by mně zajímalo, jestli máte někdo zkusenost s jedlým kaštanem v této nadmořské výšce.

Kartau: Také mě jedlé kaštanovníky zajímají, v našem okolí (výška kolem těch 450 až 555 m n.m.) jich několik vzrostlých velmi dobře prosperuje. Nasavrcká kaštanka je také kolem 450 m n. m. (viz Nasavrky) a tady je odkaz s nějakým info.

Petro, děkuji Vám za odkaz, sám jsem v cca.550 m.nm, vysadil něco jedlých kaštanů, hodlám jich trochu přisadit, protože zatím se jim daří, takřka bez jakékoliv péče.

Petra Stejskalová říká:

Kartau: Také mě jedlé kaštanovníky zajímají, v našem okolí (výška kolem těch 450 až 555 m n.m.) jich několik vzrostlých velmi dobře prosperuje. Nasavrcká kaštanka je také kolem 450 m n. m. (viz Nasavrky) a tady je odkaz s nějakým info.

Tak to jsou pozitivní zprávy.

Sančo-vypěstovala jste si je z kaštanů, nebo koupila sazenice?

Odpovědět do diskuse

© 2019   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby