Pořád se u permakulturníků setkávám s problémy spojenými s mulčováním  rozšířenou metodou "karton+sláma".  Snad se časem dočkáme ústupu této pochybné metody. Jako náhradu se snažím propagovat mulčování štěpkou a proto jdu i příkladem. Pro letošní rok by na to mělo padnout asi 150m3 štěpky. Tak se toho také nebojte a slámu od konvenčních zemědělců a karton od chemického průmyslu nahraďte raději lokální štěpkou.  Na fotce je cca 40m3 hromada štěpky z listnáčů, kterou teď musím rozvozit po pozemku :-)

Prohlédnuto: 931 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

Můžete trochu rozvést, jaké problémy přináší klasická metoda "karton+slama" v našich končinách (slimáci?), případně výhody štěpky ?

Ahoj, myslím, že záleží na co mulč je. K ovocným (nejen) stromům je samozřejmě štěpka mnohem lepší než sláma, podpoří houbové kompostování, ne převažující bakteriální, a to stromy mají rádi. Taky má lepší trvanlivost. Pro zeleninu zase vidím lepší slámu. 

Nad tou hromadou štěpky tedy slintám závistí. Naše japonské topoly teprve koření, ale snad se za pár let taky dopracujeme k dostatku dříví na štěpkování.

Myslím, že se víc používá sláma prostě proto, že se to propaguje na kurzech a proto, že slámu seženeš všude (skoro).

Já jsem třeba chtěla štěpku, nebo jen odpad po těžbě od lesáků, který by jsme si naštěpkovali. Oni všechno odvezou a prodávají na zpracování. Co je k mání je štěpka od silničářů, ale zase od dálnice ji nechci.

Jitka M. No, při rozvážení 150m3 štěpky (3-4 hromady jako ta na fotce) mi poteče víc potu než slin :-)

MartinS: http://www.sobestacnost.cz/PHPBB3/viewtopic.php?f=3&t=20&p=...

Martin Horňák: No, to je teda příspěvek.

QNX: a jak jsi vlastně k té parádní hromadě štěpky přišel?

Dobrý den,

Nechci být moc kousavý. Přesto mě nedá a ptám se. Z čeho se vyrábí kartonový papír?

Jaké má složení a hlavně, jaké může mít složení. Domnívám se, že na zdravé a poctivé zahradě nemají kartonové papíry nejmenšího místa.

Tomáš Heřeman: Karton bych nedoporučoval právě pro obsah nežádoucích chemikálií, kterých jsou v něm cca 3%.  Proto karton nahrazujeme štěpkou a je to náhrada mnohem lepší než řešení s kartonem. Karton je permakulturní přežitek z dob, kdy to byl ještě relativně přírodní materiál. Dnes už je lepší se kartonu vyhnout.

Jitka M. Tak hromada na fotce je z bukových větví po kácení lesa, ale jinak si štěpkujeme to co jsme dříve vysázeli na našich pozemcích, už tam toho máme docela dost k probírkám.

Odpovědět do diskuse

© 2018   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby