Obcas zajdu na potravinovezahrady.cz a ted jsem tam objevil tenhle clanecek. Shlidnul dokument co je tam v odkaze. Zajimave, vubec jsem netusil....

http://www.potravinovezahrady.cz/permakulturni-zahradniceni-v-dobe-...

Hodil jsem na ulozto ebook od Briana Fagana ve formatu epub.

Prohlédnuto: 12472 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

Tož to ja, já vyšel a  málem nedošel, páč jsem za jahodovej koktejl se smetanou šoupnul dvě vychlazený plzně.Zapoměl jsem, že jsem před hodinkou mlsal s děckama a sleroza bodovala.... Takový bublání jsem v tom svým velikým žaloudku nezažil. To by se odebíraly vzorky.....

Patrik Stach říká:

Jen drobínek mrvy do zkumavky :) Ta vazba "Už jste vyšel?" je u nás doma dost oblíbená.

Konečně jsem začal chápat, proč u nás bude doba ledová. Jenže , on to někdo zvoral, ona to bude doba jalová....

http://www.novinky.cz/ekonomika/338996-korupce-je-v-cesku-rozsirene...

Co bys chtel, debilni chazka, vidim to u nas v praci dnes a denne... golfari, sama cerna audi, ajfony ajpedy... kopat do prdele nic jinyho si nezaslouzej.

jarda bon jovi říká:

Konečně jsem začal chápat, proč u nás bude doba ledová. Jenže , on to někdo zvoral, ona to bude doba jalová....

http://www.novinky.cz/ekonomika/338996-korupce-je-v-cesku-rozsirene...

Cet, cte nekdo tu knizku kterou jsem zminil v uvodnim psani v tomhle vlakne? Pise se tam zajimava vec. Nekde za polovinou az 3,/4. Samozasobitelske hospodareni nestacilo v cca 16-18 stoleti uzivit rodiny. Az kdyz se do zemedelstvi pustili anglicani a nizozemci ve velkym, tak lip zvladali hladomory. A permakultura hlasa vicemene navrat k samozasobitelstvi. I kdyz jsou ted uz jiny podminky a znalosti.

To nehlásá permakultura, ale ti, kteří si její jméno půjčili k jiné aktivitě. Permakultura hledá udržitelný způsob života, ne samotářský. To, co jsi objevil, budiž důkazem. Když budeme usilovat o soběstačnost ve všem, budeme hospodařit strašně neefektivně a to je opak permakultury. Člověk se může naučit spoustu věcí. Ale když je bude chtít dělat všechny najednou, nebude dělat žádnou tak zručně a dobře, jako když se zaměří na jedno řemeslo a za jeho výsledky si nakoupí to ostatní. Nemáme dost prostoru na půdu, která by nás uživila. Na soběstačnost ve všem bychom potřebovali tolik nářadí, že by na zeleninu už nezbylo místo. A všechno bychom využívali jen po zlomek doby a amatérsky. Úplné soběstačnosti nedosáhly ani ty nejúspěšnější novodobé komunity o desítkách až stovkách členů, kde se jednotlivci specializovali. Jednotlivec nebo rodina nemá dlouhodobě šanci, pokud nežije v tropickém ráji, kde stačí jen sklízet a konzumovat.

mastnacek říká:

Cet, cte nekdo tu knizku kterou jsem zminil v uvodnim psani v tomhle vlakne? Pise se tam zajimava vec. Nekde za polovinou az 3,/4. Samozasobitelske hospodareni nestacilo v cca 16-18 stoleti uzivit rodiny. Az kdyz se do zemedelstvi pustili anglicani a nizozemci ve velkym, tak lip zvladali hladomory. A permakultura hlasa vicemene navrat k samozasobitelstvi. I kdyz jsou ted uz jiny podminky a znalosti.

Jiří Danihel: No, to je slovo do pranice. B.M. prezentoval PK jako hodně samozásobitelský systém. Nebylo to o 100% soběstačnosti a tak samotářství nehrozilo (navíc zdůrazňoval i sociální rozměr) ....... ale z pohledu normálního člověka to byl extrémně samozásobitelský směr. Souhlasím, že člověk nemůže dělat velké množství věcí a všechny nějak zvlášť dobře, ale zase tak jednoznačné to není. Když si vezmu úroveň současných řemeslníků, tak se stále vyplatí koupit nářadí a udělat si to sám (voda, elektroinstalace, topenářské a zednické práce a pod.). Většinou mi to vychází tak, že materiál + nářadí pořídím za podobnou cenu jako když si tu práci nechám udělat ....... daňové zatížení řemeslníků tvou představu o neefektivnosti soběstačnosti posouvá někam úplně jinam. Jinak ta náročnost na prostor a zdroje, tak v tom máš pravdu. Mám tisíce nástrojů, součástek a tuny materiálu ..... to moc permakulturní není. Pokud by fungovala vesnická komunita, tak i tohle přestává být problém. Můžeme většinu věcí řešit vzájemnou spoluprácí a těch zásob držet méně (a drželo by je víc lidí). Zatím spolupráce lidí nefunguje, ale o to se systém cíleně snaží a tak toho zatím moc nezmůžeme.

Rec je ale o samozasobitelskem hospodareni, cili vyroba potravin. Ne o celkove sobestacnosti ala ukovam si jehlu vyrobim si stav a usiju si trenky. Z pudy bylo potreba vytriskat maximum a aspon neco ji vratit aby priste bylo aspon tolik co minule. Takze zadne smisene kultury v klicove dirce ale peknej lan brambor a psenice a vodnice a repy atd. Poradny stado krav at je hnuj. Proste a strucne, je videt, ze problemy nejsou 20 - 21 stoleti, ale byly tady odnepameti. To jsem tim chtel rict. A cim lepsi produkce, tim vic lidi a tim je potreba vetsi produkce a tim vic lidi a tim je potreba jeste vetsi produkce a tim je jeste vic lidi.

mastnacek: Co máš proti trenkám? :-) Tkalcovský stav šíře 2m jsme měli v pokoji (trenýrek už mám zásobu, tak jsme ho darovali někomu jinému), nějaké kovářské vybavení mám a šicí stroj také ........ na soběstačnosti není nic špatného, jenom se to nedá stíhat všechno naráz. Je potřeba hledat optimální míru soběstačnosti. Moc velká se nedá zvládnout a moc malá zase nebude permakulturní, protože nepůjdou propojovat jednotlivé činnosti (energetické a materiálové toky) do provázaných celků. S tím lán/klíčová dírka máš pravdu. Klíčová dírka je z okrasné permakultury, ne z permakultury reálně produkční.

Proti trenyrkam zadna, ale daleko permakulturjensi by byl treba kravksej roh upravenej na trenyrky po vzoru krovaku. nebo nejaka tobolka maxi fazole nebo neceho :) ja nemam proti nicemu nic, natoz maximalni sobestacnosti. Jak se tak tou knizkou prokousavam, videl bych to jako povinnou cetbu pro zacinajici permakulturisty a sobestacniky, jelikoz a protoze tam je krasne videt, jak clovek zavisi na pocasi, podnebi. A je jedno jestli mas fazule s dynej nebo 10ha fazoli hezky v zakrytu.

QNX říká:

mastnacek: Co máš proti trenkám? :-) Tkalcovský stav šíře 2m jsme měli v pokoji (trenýrek už mám zásobu, tak jsme ho darovali někomu jinému), nějaké kovářské vybavení mám a šicí stroj také ........ na soběstačnosti není nic špatného, jenom se to nedá stíhat všechno naráz. Je potřeba hledat optimální míru soběstačnosti. Moc velká se nedá zvládnout a moc malá zase nebude permakulturní, protože nepůjdou propojovat jednotlivé činnosti (energetické a materiálové toky) do provázaných celků. S tím lán/klíčová dírka máš pravdu. Klíčová dírka je z okrasné permakultury, ne z permakultury reálně produkční.

Tak to ne. nebudu nosit svoji velikou chlupatou prdel bez trenýrek, nebo aspoň kiltu. S fazolema v zimě u mne nepochodíš, možná jsi zocelený, já však jsem v těchto otázkách nedomrlej a opatrnej.

Míra soběstačnosti je dána možnostmi běžného rolníka z devatenáctého století. Ostříhat ovce, uštrykovat fusakle a svetry, ze lnu upravenýho v obecní tírně na stavu udělat plátno, aby to stará při svíčce v zimě spíchla v něco užitečnýho, opravit vozy a vypěstovat jídlo.Za to jídlo si pak opatříš zbytek. Jasně že se někteří budou sápat po kovadlině a výhni, nebo tak cosi, ale všechno nelze, i když bych velice rád....

JBJ: Kovadlina a výheň ....... nedramatizoval bych to. Taková kovadlina a kladivo se na statku hodí, šlapací feldšmída se někde v koutku také vejde. Když to stojí, nic to nežere a žádný čas tomu věnovat nemusíš. Člověk nemusí být kovář, aby mu to třeba jen jednou za rok přineslo užitek, když bude chtít nakovat majzlík, udělat pár kramlí, nebo srovnat kus pokroucenýho železa.  Jo, kdyby byl ve vsi kovář, tak to nepotřebuješ, ale třeba u nás široko daleko žádný není. Kdybych k němu měl párkrát zajet tu dálku + zaplatit za jeho práci, tak se nákladama dostávám na cenu toho základního vybavení na jednoduchou kovařinu. Prostě se mi vyplatí doma držet kovadlinu a spol i když nejsem kovář a použiju ji jen zřádka. Podobně to je i u dalšího nářadí.

Jasně, já to mám taky tak, ale jen proto, že jsem od železa, že to tak už mám a že sbírám kovářskej vercajk.

Pro běžného permakulturistu to bude luxusem a může to tříštit jeho síly časově i ekonomicky.....I když, hrábnout si do žhavého železa je cosi živočišného, stejně jako si hrát s keramikou, spřádat vlnu, nebo něco sochat ze dřeva.Určitě to jsou príma koníčky, není to však nikterak důležité, nebo dokonce podmínkou...

Odpovědět do diskuse

© 2018   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby