Obcas zajdu na potravinovezahrady.cz a ted jsem tam objevil tenhle clanecek. Shlidnul dokument co je tam v odkaze. Zajimave, vubec jsem netusil....

http://www.potravinovezahrady.cz/permakulturni-zahradniceni-v-dobe-...

Hodil jsem na ulozto ebook od Briana Fagana ve formatu epub.

Prohlédnuto: 12639 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

Současný stav řemeslníků je k pláči a proto bych na něm nestavěl úvahy o permakultuře. Tím, že si děláme spoustu věcí svépomocí, snažíme se dosáhnout přijatelné kvality nebo dokonce vůbec použitelnosti výsledku, případně zajistit si něco, co bychom dodavatelům ani nebyli schopni zaplatit. O stavebních firmách jsem si udělal obrázek jak ze zaměstnání, tak ze soukromých záležitostí. Jen malé procento odvádí solidní práci. Zbytek jsou party lidí, kteří jsou rádi, že našli nějaké zaměstnání, ale bez patřičné kvalifikace. Firmy často řídí zlatokopové, kterým nejde o kvalitu řemesla. Mnozí z nich o stavebnictví vědí jen to, že je to jeden ze způsobů, jak v našem státě přijít co nejrychleji k penězům. Podobně je to s topenářskými firmami, které jsem poznal. Na soustavě nic nepočítají, nebo to neumí. Neřeší průtoky, potřebné výkony čerpadel, regulovatelnost, dokonce ani bezpečnost nemají v malíku. Třeba takový pojistný ventil na propojce mezi dvěma elektrobojlery s kulovými ventily po obou stranách. Nebo akumulační nádoba na TUV z antikora bez smaltu a ochranné elektrody. Autoservis? Jsem rád, že jsem auto před lety prodal, když jsem nechal podnikání. Fušeřina a lajdáctví, kam se člověk podívá. Když jednou za čas něco potřebuji dovézt, raději si to nechám dovézt některou přepravní firmou nebo si půjčím dodávku, když musím objet několik obchodů. Vlastní zadek vozím vlakem.

Spousta menších firem má jednu společnou nectnost. Snaží se chytit skoro jakoukoli zakázku a nespecializují se - alespoň ne dost úzce. Hodně činností vyžaduje vysoce specializované lidi s potřebným vybavením. Ale o takové zakázky se hlásí kde kdo z příbuzného oboru. Šéfové, kteří sami nejsou často specialisté v oboru svého podnikání (mají na to papírově člověka), nemají problém ucházet se o zakázky, kde je nutné speciální vybavení a kde hraje roli třeba vysoká přesnost měřidel. Zaměstnají šikulu, který dovede vyrobit bezdrátový zvonek a hned si troufají dělat pro NASA. "V těch družicích je přece taky elektronika ne?" Specializace podle mých představ znamená najít mezeru na trhu, perfektně se připravit na její zaplnění a pak v tom dosáhnout mistrovství.

Tady stojí za zamyšlení, jak vysoká specializace (resp. jaké předměty činnosti) jsou ještě permakulturní. Světově uznávaný specialista, který se zabývá něčím hodně speciálním, se neuživí v blízkém okolí svého bydliště. Neustálé cestování za prací představuje náklady, které musí vyvážit hodnota a význam práce. Bez takových specializací se musíme buďto obejít nebo jejich nepermakulturnost vyrovnat tím, že ostatní budou žít o to více udržitelným způsobem života.


QNX říká:

Jiří Danihel: No, to je slovo do pranice. B.M. prezentoval PK jako hodně samozásobitelský systém. Nebylo to o 100% soběstačnosti a tak samotářství nehrozilo (navíc zdůrazňoval i sociální rozměr) ....... ale z pohledu normálního člověka to byl extrémně samozásobitelský směr. Souhlasím, že člověk nemůže dělat velké množství věcí a všechny nějak zvlášť dobře, ale zase tak jednoznačné to není. Když si vezmu úroveň současných řemeslníků, tak se stále vyplatí koupit nářadí a udělat si to sám (voda, elektroinstalace, topenářské a zednické práce a pod.). Většinou mi to vychází tak, že materiál + nářadí pořídím za podobnou cenu jako když si tu práci nechám udělat ....... daňové zatížení řemeslníků tvou představu o neefektivnosti soběstačnosti posouvá někam úplně jinam. Jinak ta náročnost na prostor a zdroje, tak v tom máš pravdu. Mám tisíce nástrojů, součástek a tuny materiálu ..... to moc permakulturní není. Pokud by fungovala vesnická komunita, tak i tohle přestává být problém. Můžeme většinu věcí řešit vzájemnou spoluprácí a těch zásob držet méně (a drželo by je víc lidí). Zatím spolupráce lidí nefunguje, ale o to se systém cíleně snaží a tak toho zatím moc nezmůžeme.

Jiří Danihel: Souhlasím. Jenom k té ochotě brát jakoukoliv zakázku ..... ono to bude dané i ekonomickou nutností. Prostě ta firma nějakou práci potřebuje a každá koruna je dobrá (pokud z toho zrovna není průšvih). Co se specializace týká. To co píšeš platí, ale má to i druhou stranu mince. Machr specialista je super .......... ale pokud mu uniká celek (a to specialistům většinou uniká), tak výsledek může být i horší než práce co odvedl univerzální šikula z garáže pro NASA. Je to obor od oboru. Zrovna PK design je spíš pro generalisty, než pro specialisty. V ideálním případě pro spolupracující team generalista + specialisté.

QNX: I řízení činnosti specialistů je určitou specializací. Musí na to být někdo, kdo má širší rozhled a schopnost komunikovat se specialisty. Dobrý organizátor. Prodat práci celého týmu je úkol další specializace. Takový marketingový specialista nemusí znát detaily ani tak, jako organizátor, ale má to strašně těžké, když se firma zabývá příliš mnoha činnostmi. Je jasné, že se firmy musí někdy spokojit i se zakázkami, po kterých zrovna neprahnou. Ale měly by při tom dodržovat určité hranice. Přinejmenším se držet svého oboru a ne aby firma lakýrníků dělala vodovod nebo elektrikáři opravovali zemědělské stroje. Tím se neřeší nedostatek práce. Firmy si ji berou navzájem a protože neumí cizí práci správně ocenit, podrazí i cenovou nabídku na nesmyslně nízkou částku. Pak buďto prodělají nebo utečou od nedokončené zfušované práce a radost z výsledku nemá nikdo.

Máš pravdu, že PK design je pro univerzální šikuly, přinejmenším v roli projektantů. Když bychom šli až na úroveň návrhu PK designu pro větší PK komunitu, musí designér postihnout skoro všechny obory lidské činnosti, snad až na jadernou fyziku. Skloubit nejrůznější techniku, technologie, botaniku, zoologii, biologii, sociální vědy a kdo ví, co ještě, je úkol, který má šanci zvládnout jen esence z lidské společnosti. Pro ty, kdo na to mají, to musí být něco jako úžasně pestrá strategická hra. Já se tak dívám jen na zlomek z toho výčtu. Spíš v té technické oblasti. Z toho ostatního znám zatím moc málo. A snad o to víc mne baví rozšiřovat si obzory.

Následující odkaz se netýká přímo doby ledové, ale zrovna se mi to prolnulo s těmi Zemanovými plky, když zemřeli 4 čeští vojáci v Afgánistánu.

http://www.youtube.com/watch?v=ExD3oiSoG9k

Tak to vypada, ze nam letos El Nino "zatopi". Takze doufma ze mate nakopicovano dost trisek do raketaku abyste nepomrzli.

http://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacne/el-nino-26.3.2014/

Odpovědět do diskuse

© 2019   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby