Občas někdo přijde s nápadem, že by chtěl postavit domácí bioplynovou stanici. Po letech jsem se dokopal k tomu, abych propočítal realizovatelnost takového nápadu. Naprogrogramoval jsem jednoduchý model bioplynky. Zadá se sada vstupních parametrů a vyhodí to nějaké výstupní hodnoty. Jsou z toho docela zajímavé výsledky, ale nejsou ani trochu optimistické. Mohlo by to sice fungovat, ale ekonomika takového projektu vychází hodně špatně. Setkali jste se někdy s funkční malou bioplynkou v ČR? Někdy před 20 lety jsem o nějaké četl, ale už si nepamatuju žádné podrobnosti.

Prohlédnuto: 8849 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

Kdysi jsem se dočetl o nějakém inženýrovi, který byl prezetován jako průkopník malých domácích bioplynek v ČR. Měl mít sám doma malou první, která mu léta chodí. Našel jsem si ho tehdy na nějakém vědeckém webu a zkoušel jsem mu psát a žádat ho o info. Bez odezvy....

Tak jak? Už to někdo prubnul? A co ohrivat fermentor takto. Prý to vydrží hřát rok a ještě můžete vytapet sklenik nebo dílnu.  https://svitavsky.denik.cz/zpravy_region/teplo-ziskane-z-kompostu-v...

jako projekt dobré , ale táhne se za tím projektem uhlíková stopa jako za kamionem.....někdo tu štěpku musí vyrobit, nakácet, přivézt, trávu naséct a celé to postavit, takže jako projekt dobré, pro ověření principů dokonalé, do praxe jen s technikou a pozemkama, což není až tak špatné.....Dokud lze tankovat u pumpy naftu, tak bych do toho šel, ale jen v kogeneraci.....

Ivan Zetek říká:

Tak jak? Už to někdo prubnul? A co ohrivat fermentor takto. Prý to vydrží hřát rok a ještě můžete vytapet sklenik nebo dílnu.  https://svitavsky.denik.cz/zpravy_region/teplo-ziskane-z-kompostu-v...

v té kleci na IBC bude kontejner plný vody? Nikde ho tam na obrázku nevidím . Pokud odvod tepla bude obstarávat jen těch 5m okapovývh rour tak mnoho tepla uteče z hromady její hlavou. Vzduch má zoufale malou tepelnou kapacitu.

Na netu jsou k dispozici videa kdy se místo klece, kontejneru a okapových rour použijí spirály z PE trubek na vodu (tzv. poliš - vypadá jako chránička na kabely) a slouží jako výměník pro odběr tepla z hromady.

Ale jak už napsal jarda, taková hromada štěpky sežere hromadu nafty ....... a bohužel obyčejnej kompost se tak perfektně jako čerstvá štěpka nezahřívá.

Je to ekonomický i ekologický nesmysl. Tudy cesta nevede.

Odpovědět do diskuse

© 2018   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby