Všechny zdravím a prosím o radu.

Rád bych se přesunul tvořit na pozemek (2.5 ha). Je vedený jako TTP.

Není tam el. ani voda.

A mám dilema, jak to celé začat. Jak se tam usadit, nejlépe co nejrychleji, nejlevněji a také bydlet v něčem co je z co nejvíce přírodních materiálů - věřím v teorii prány procházející skrz obydlí v kruhu nebe-země.

Jsem na to sám a nechci trávit celý den prací na tom obydlí, nemůžu - ideál 5 hod denně.

A hlavně taky - nic jsem nikdy nepostavil, jsem bývalý IT postiženec, ale ruce křivé nemám. 

A jde mi taky hodně o finanční stránku.

Co byste zvolili vy jako startovací bod?

Napadla mě maringotka - u ní je to z pohledu energií nanic (plechová střecha apod.), ale zase je to téměř okamžité řešení a hlavně se mi líbí, že ji můžu poměrně lehce prodat, tak jak ji koupím, na inzerát.

Pak mě napadla jurta - a u ní už spoustu věcí nevím. Na kolik by mě nejlevněj přišla? Je možnost si ji postavit i třeba za pomoci samostudia (knihy apod.) sám? Že bych ji nekupoval jako hotovou věc. I kdybych ji teda kupoval a chtěl bych v ní být celoročně, tak na kolik to může nejlevněji vyjít?

No a ideálem by pro mě byl nějaký domek - hlína, sláma, kamení, dřevo. Jaký byste zvolili co nejjednodušší a nejrychlejší postup? Mě napadly jako urychlení základů např. natloukané pneumatiky namísto výkopu, do něj štěrk a na to kameny a pak na pneu dát samonosně balíky a střechu nejjednodušej nevím jak, poradíte? Nebo co vás prosím napadá? A hlavně, je to vůbec reálne pro jednoho člověka, aby si to během rozumné doby (do roka určitě) postavil a mohl v tom úspěšně plnohodnotně, ale skromně žít, jako např. v jiném bytě?

Jo a ještě k otázce vody. Není tam potok, přímý zdroj. Takže volba je asi studna. Opět, jak nejlevněj? Byl jsem se ptát ve firmě co vrtá a řekli mi částku cca 60 tis. aj s pumpou. A mě by nejprv zajímalo, jestli jsem magor, pokud bych to dělal sám, ručně? Ale nemám opět zkušenosti. Hlavně teda když si představím, že jsem 5m hluboko a celé se to na mě sesune. Musel bych první nastudovat vše. Ale je to vůbec možné nad tím takhle uvažovat?

A taky, kde ji vykopat. Proutkaře? Ale důležitá věc je tato - je tam jedno pořádně rozmočené místo, kde zapadávají traktory, které nám to sekají (je to v pronájmu). Je to ve skoro nejvyšším bodě toho pozemku. Dá se z toho říct, že tam bych měl určitě kopat? A nebo dokonce, že nemusím ani dělat studnu, ale pokud tam vidím plno vody na povrchu, tak, že mi stačí udělat něco jako jezírko a budu tam mít stále vodu, aniž bych tam musel cpát fólie? Je lepší to místo pojmout teda na jezírko, než na studnu? Nebo se to dá nějak zkloubit?

Děkuju moc za jakékoli postřehy, bude mi to moc nápomocno k životu blíž k přírodě. 

Prohlédnuto: 18227 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

Proč by mělo být nešetrné odmítat zboží, které překonalo více než 50km? Vlastně - jaké zboží? Kde máš v okruhu do 50km např. sůl, nebo železo? Nemáš náhodou traktor z P.R.C.u?
jarda bon jovi říká:

... Nebo odmítat zbboží, které překonalo více, než 50km mi připadá také šetrné.

nemám rád když někdo vymýšlí rychleji otázky než odpovědi ,ty vaše otazníky se kroutí jako had a já vám toho hada nenarovnám, a na lopatu nesednu,ještě že se na všechno neptáte proč-to je ďáblova otázka..,víte ,neměl jsem pocit ani v těch nejchudších částech světa že by ti lidé byli na útěku,to se pletete,pro ně je mnohdy víra(hory a prales) to nejcennější co mají,nechybí jim konzum ani rozum

to ze jim to nechybi je tvuj subjektivni pocit. Kdyby tam meli pristupny to co my a meli na to peniz,tak by ses nestacil divit. Nikdo by dal nepraktikoval veselou skromnost a matky by kojily colou.

Cyrile, rád bych se od Vás dozvěděl více, zatím jsem z Vašich příspěvků nevyčetl žádné nabízené řešení k diskutovaným podnětům . Zakládat nové vlákno mně připadlo zbytečné, stále se točíme kolem bydlení, možná není někdy od věci vzít konkrétní dotaz více ze široka. Pokud to autorovi nevadí. Pokud by příspěvky byly pro někoho liché, budu rád, když se přispěvatelé přesunou na Agroturistika - pozemek. Domnívám se, že myšlenky jsou přetransformované citáty. Málo vzniká originálních myšlenek. Pokud můžete, vneste pod svícen světlo, ať již napsáním knihy, nebo jen pozitivním impulsem. Vyveďte mne z chaosu. Asi znáte mnoho zdejších "abonentů", můžete narozdíl ode mne posoudit. Já se do role soudce nerad pouštím, ani mne to nepřísluší. Pokud jsem přesto učinil, věřte, že z lidské nadutosti. Co se týče obyvatel paneláku, kdysi jsem jestli mne pamět neklame, něco podobného na foru obhajoval.

Dovolím si ještě reagovat na odmítání zboží, které překonalo více jak 50km. Snažím se řídit pravidlem, sbal si do krosny vše co potřebuješ, před cestou nech polovinu z toho doma. Přece můžu popřemýšlet, zda si zakoupím růži v obchodě, která cestovala z Keni, byla zavlažována pitnou vodou z jezer bez přítoku, kde ji sklidilo malé dítě, které mělo být raději ve škole, byla převezena v chladírenském autě do hlavního města, kde byla následně zpracovávána, zaslána v letadle do jiného státu, kde byla zabalena, dále cestovala na burzu do Nizozemí, odkud byla přerozdělena do čr, kde jste si do květinářství pro ni zajel autem, nebo si ji vypěstuji na předzahrádce u domu. Takto se můžu ptát, na vše s čím docházím do styku, a když nepřevládne chtíč, možná se selským rozumem dovtípím lepšího zítřku. Opět musím říci, že se do všech těchto závěrů prolíná tolik aspektů, že je těžké učinit dogmatický závěr. Přesto nabízím stále jedno a totéž ŠETRNOST. (obecnou šetrnost, snad by neměla zaujmout postoj pozitivního rasismu).

K mastnacek: s tvrzením, ohledně lidí žijících v horách a jejich přístupu k věcem co máme my tady, by poté začaly matky kojit colou, bych souhlasil částečně. Nelze dle mne takto paušalizovat. Je mnoho národností, které ztratily vlastní identitu během několika desítek let. Kam je to dovedlo a zda z "bídy" vyvedlo, je otázkou, která je v mnoha případech zodpovězena. Na druhou stranu, je mnoho národů, které současnou naši kulturu nepřijalo, a distancuje se od ní. Žádný okamžitý přerod nepřináší okamžitý užitek. Jsou zde silné etnografické faktory, které je nutno posuzovat a při závěrech z nich vycházet. Přesto bych přál všem lidem na matičce Zemi, aby došli do stádia "nejvyspělejších zemí světa a jejich blahobytu" a mohli učinit srovnání a krok na své cestě. Z vlastního pohledu můžu tvrdit, že ten blahobyt nepřináší štěstí, to je třeba hledat jinde.

Omlouvám se Vám Hade, pokud máte z mých otázek dojem, že jsou zlomyslné. Udržitelnost - to je, oč tu běží. Ještě jednou opakuji, udržitelnost je vážný pojem a není udržitelné vše, co se za ni vydává. Proto jsem opatrný a mluví-li někdo o udržitelnosti zajímají mě podrobnosti, okolnosti, jak to vlastně myslí. Vy jste několikrát zmínil, že způsob života, který (asi) obdivujete a prosazujete, tedy v oblasti bydlení, je udržitelný. Vaše spotřeba dřeva je skutečně extrémě malá. Je tak na úrovni běžného pasivního rodinného domu. Ale za jakou cenu? Prostory, které vytápíte jsou nejspíš podprůměrné na rozlohu a neodpovídají dnešním požadavkům. Nebo.... Raději se neptám, abyste zase neřekl...

Obávám se, že k životu, jako v předminulém století sotva někoho nalákáte. Ale někdo se jistě najde. O lidech na útěku z chudých poměrů jistě nesvědčí např. plné čluny uprchlíků v Itálii a Řecku, zeď mezi Mexikem a USA, vylidněné osady ve Španělích, města v Indii plná přistěhovalců z venkova.... Možná to vidíte jinak, Vaše přesvědčení Vám neberu.
Hlad říká:

nemám rád když někdo vymýšlí rychleji otázky než odpovědi ,ty vaše otazníky se kroutí jako had a já vám toho hada nenarovnám, a na lopatu nesednu,ještě že se na všechno neptáte proč-to je ďáblova otázka..,víte ,neměl jsem pocit ani v těch nejchudších částech světa že by ti lidé byli na útěku,to se pletete,pro ně je mnohdy víra(hory a prales) to nejcennější co mají,nechybí jim konzum ani rozum

míra: Žádné řešení ode mě jste nevyčetl. To souhlasí. Také jsem žádné neuvedl. Pokud vím, tak cosi naťukl Hlad a Petr a Petra. Hlad svůj model poněkud přiblížil, vypadá to na dost asketický způsob života. Je-li vhodný a reprodukovatelný pro rodinu běžné velikosti, nevím, ale pochybuji. Hlad nemá rád otázky, jeho přání respektuji, takže tím je to pro mě uzavřeno.
Petr a Petra nereagují vůbec. Proč jich se nezeptáte na návod, jak se žije v domě 3x7 m? Já to nevím. Jsem stejně zvědavý jako Vy.
Ke zboží zdaleka.  Příklad dovozu růží z Keni znám. Takových by se dalo nalézt mnoho. Ale o tom moje námitka vůči jardovi bon jovimu nebyla. Odpovězte si sám, jak byste dopadl, kdybyste byl odkázán pouze na věci, nebo řekněme zboží z okruhu 50 km. Neberme věci dogmaticky. I v době, kdy byla doprava podstatně náročnější a nebezpečnější než dnes, existoval dálkový obchod. Samozřejmě s komoditami, které nebylo možno zajistit z místních zdrojů.
Ten Váš návod na přemýšlení, odkud pochází věci, které kupujeme, je dost dobrý. Bohužel, mnohdy není na výběr. Globalizace koná svoje zhoubné dílo. Ale, co si lidé vyhlasovali, to mají.  

zatim ..zatim..v čr prší asi všude, takže i relativně suchý pozemek se dá zásobit dešťovkou - i když to stojí něakou námahu.-svody ze střechy do sudu, igelity na zem...

Pěkných zapadlých pozemků je velká spousta. Větší problém už je, co všechno je na ně navázáno a jak se tam tedy můžete chovat. Jestli stavět? Pokud ano tak co? Jak to vypadá s vodou? Co ochranné pásmo atd. Je to celkem velká spousta papírování a dohledávání, ale najít nějaké pěkné místo se pořád ještě dá. :)

Jana Zakupková: A doufejme, že ta pěkná místa nebudou zastavěna. Bylo by dobré ještě zpřísnit zákony a zamezit stavění mimo intravilány obcí.

Odpovědět do diskuse

© 2018   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby