Možná se ptám blbě, ale...

Je možný mít dojnou kozu bez toho, aniž bych ji musela nechat každej rok zabřeznout a sebrat jí mladý? Líbí se  mi představa kozího mlíka i kozy, ale jako vegetarián a matka si dost ošklivím představu zabíjenejch mláďat... A na stádo mám zase málo místa.

Prohlédnuto: 2397 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

No ohledně povahy koz. Naše dvě počáteční kozy, zakladatelky stáda , co měly výsadní právo doživotí, byly naprosto odlišné. Jedna byla od lidí , co kozu chovali ve chlívku. Tam kozám nosili trávu .....a denní světlo otevřenými dveřmi. Ta byla taková milá bez rohatá, bílá tak roztomile přitrouble koukala, ale ve svých 3 měsících nevěděla , co je to pastva.....se naučila celkem rychle jakmile jsem jí nedala nažrat tak jak byla zvyklá. Ovšem sežrat dokázala taky vše a nejvíc jí zajímalo to co nemohla mít stejně jako její kolegyni. Ta byla hnědá jako kamzík, rohatá a její kukuč byl vychytralý. Když jsme si pro ní přijeli, tak paní celá štastná volala: " No to jsem ráda , že jedete zrovna se nám jí dneska podařilo chytnout ona tady skákala po střechách a ne ane jí chytit" No a tím to začlo.....než jsme jí stihli dovézt domu měla jeden menší výlet....a při té příležitosti prověřila fyzičku, nervy i plíce QNXe....no já jsem se raději pokusila o neviditelnost (protože zdrhla mě) , což se mi nedařilo  ...nakonec se koza chytla pádem do močůvky v nedalékém kravíně a já jsem si pro ní musela dojít. Odvézt se pořádně nedala , dělala salta z místa a já se modlila , aby mi nezdrhla podruhé. Ale věřte , že to byl začátek jejího dlouhého života :-)

:-) Nakonec jsme byly docela kámošky.

Přiznávám, že při prověrce fyzičky, nervů i plic kozou jsem ani v jednom parametru neobstál ......... měl jsem ji zaškrtit hned jak nám ji ta šťastná paní prodala, ale já blbec jsem jí po tom všem ještě zařizoval domov důchodců :-) Naštěstí už máme kozí období za sebou. Bylo to velice drahá, ale nenahraditelná zkušenost.

Nez cekat az bude pozemek dostatecne "permakulturne zraly" na kozy (jak tady nekdo zminoval). Spis bych doporucil je pouzit v pocatecni fazi cisteni naletu, krovi a jinak zanedbanych pozemku. Takova faze "0". Nekdo pak kozy ubytuje v mrazaku, nekdo se s nima nauci a bude muset pro mliko neco obetovat. 

Ahoj Ronjo. Mé kozí období na rozdíl od výše diskutujících kozích kulometčíků a škrtičů stále trvá. Souhlasím s nimi bezvýhradně, že život s kozou rozhodně není nudný. Koza je podle mne jediné zvíře, na jehož psychice se domestikace nepodepsala, zůstala svá, multivitální, vychechtaná, einsteinovsky geniální tam, kde jde o kus žvance a - milá. Naše první koza před patnácti lety chodila sama do místní nálevny, opřela se předníma nohama o barpult a nehnula se, dokud jí putykář nedal tatranku. Lidi na ní čekávali s foťáky jako na celebritu. Historek by bylo nepřeberně...

Ale k Vaší otázce. Řešili jsme později podobné dilema jako Vy. Poslechli jsme nejdříve staré praktiky a nechali dojící kozinu připustit. Vychovala dva krásné kozlíky a ty jsme věnovali v dobré a nezkušené víře známému na chov, výpas a snad někdy i na porážku humánním způsobem. Umlátil je klackem. Napřesrok jsme s ní byli znovu za kozlem a opět měla dva kozlíky. Tam jsme již převzali odpovědnost hospodáře a s těžkým srdcem pozvali kamaráda myslivce, který je profesionálně zastřelil. Maso jsme rozdali a ten rok jsme se rozhodli ji už nepřipustit. Staří praktici si ťukali na hlavu, ale nepovolili jsme. Zkrátím to, dojili jsme ji dalších sedm let nonstop, v létě kolem dvou tří litrů, v zimě tak do litru. Od jara žila na pastvině v mobilním chlívku, v zimě ve stáji s koňmi, běhávala za námi i se psem na vyjížďky. Po čase jsme jí pořídili rozdojenou kamarádku "na pokec", a poté ještě další tři. Veterinář je pravidelně kontroloval a konstatoval, že tak zdravé a pohodové kozy ještě neviděl. Matku představenou jsme přestali dojit v jejích dvanácti letech a ponechali jako babču výměnkářku, na nebeské pastviny přešla vyrovnaně o rok později. Jen pro zajímavost, v profi chovech je sedmiletá koza stará a jde na jatka.

Takže - JDE TO! Pokud Vás bude ještě něco zajímat, napište. Hodně štěstí :-)!

Odpovědět do diskuse

© 2018   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby