Ahoj.Na jar som zotal staru jabloň.podlozil som ju aby nepohnila.Vedel by mi niekto poradit kedy by som ju mal dat na pilu narezat?

 

Prohlédnuto: 3175 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

Aj aj jaj....Pokud z ní budeš chtít prkna na užitek, tak kdykoli.... Když je budeš chtít použít v interiéru, tak je tam odvez do 14 dnů po kácení. Já vůl takhle domrvil v lese třešeň, nádhernou luxusní, zapoměl jsem na ni a za dva měsíce měla modřiny ve dřevě....Obrovskej kmen v ceně na trhu kolem 30 tisíc.

Zkus to, ale já platím za pořez 600 a nešel bych do toho..

 

 

 

 

Kdykoliv, to už je jedno, protože na jaře byla plná mízy. Měl jste kácet v zimě (prosinec, leden), nejlépe za ubývajícího měsíce. Řezivo se bude pravděpodobně hodně kroutit a praskat.
Dřevo jabloně je krásné, ale není trvanlivé. Proto u něj připadá v úvahu pouze použití v interiéru a tam je celkem jedno kdy se bude kácet (s mízou nebo bez ....... a to s měsícem je už úplně nepodstatné). Jak se dřevo jabloně bude kroutit, to záleží mnohem víc na odrůdě a praskání zase na způsobu sušení. Kmenů jabloně jsem zpracoval už asi 30 a ten největší měl v průměru skoro 50cm. Řezat samožřejmě co nejdříve po pokácení.

Strom v míze bych kácel jen v případě nějaké nouzové situace. Už jen kvůli ptákům a jiným živočichům kteří tam mohou zrovna mít mladé. (Nikdo tu samozřejmě neřekl že je vhodné kácet v míze) Z čistě technického hlediska je optimální kácet v době vegetačního klidu, dřevo obsahuje o poznání méně vody, lépe pak schne, méně se kroutí. Kroucení, kromě již zmíněného, ale také dost závisí na tom jak je strom rostlý.

Vliv měsíční fáze je také důležitý ale jen z komerčního hlediska. Najdou se lidé kteří si nechají nakukat, že pokud se strom porazí ve správném okamžiku měsíční fáze, dřevo pak má neuvěřitelné vlastnosti. A pak se těmto lidem dá prodat tento zázračný materiál na výrobu jedné dřevěné lžíce za 200,- Kč ...

bobek: ohled na hnízdící ptáky a další živočichy ..... to je docela dobrý důvod proč nekácet v míze. Určitě bych dal přednost kácení v době vegetačního klidu, ale někdy to tak prostě nevyjde ..... no a když to nevyjde u dřeva určeného do interiéru, tak by si s mízou hlavu nelámal. Při umělém sušení by míza zvětšovala energetickou náročnost sušení, ale u přirozeného sušení je to jedno. Dřeva jsem už sušil hodně kubíků a to včetně tvrdých dřev náchylných k praskání v podobě masivních kusů. Než jsem se to naučil, tak mi popraskalo skoro všechno ........ později už jsem s praskáním problémy neměl a to ani u dřeva káceného v míze. Mnohem víc než na počáteční vlhkosti záleží na správném postupu.
QNX: Někde jsem četl že dřevo pokácené v míze i po usušení obsahuje látky které lákají škůdce. Zkušenost s tím žádnou nemám ale zní to docela smysluplně. 
Co si o tom myslíš ?

Myslím,že je všeobecně známé ,že dřevo kácené v době vegetačního klidu obsahuje mnohem méně látek atraktívních pro

dřevokazný hmyz.Důležitá je i rychlost pořezu či případného odkornění, protože vlivem tepla dochází k zapaření a hnilobám dřeva.

bobek: ano, tak nějak to asi funguje.  Já jsem psal o použití v interiéru, kde se přítomnost škůdců nepředpokládá. Tam je to asi opravdu jedno, protože dřevokazný hmyzák/houba uvnitř místnosti stejně nemá moc vhodné podmínky. Možná by to byl problém při dlouhodobém skladování dřeva (mnoholetém sušení), ale zrovna to jabloňové dřevo mám uložené už víc než 10 let a zatím ho nic nežere.
QNX: tak to máš kliku že se u tebe nevyskytuje červotoč, ten si v interiérech libuje. Stejně tak dřevomorka.
bobek říká:

 

Vliv měsíční fáze je také důležitý ale jen z komerčního hlediska. Najdou se lidé kteří si nechají nakukat, že pokud se strom porazí ve správném okamžiku měsíční fáze, dřevo pak má neuvěřitelné vlastnosti. A pak se těmto lidem dá prodat tento zázračný materiál na výrobu jedné dřevěné lžíce za 200,- Kč ...

 

odpověď:

 

Měsíc svou gravitační silou působí a na Zemi se to viditelně projevuje třeba zrovna na kapalinách, v tom se snad shodneme? Spojitost přílivu a odlivu a měsíce snad zde nikdo nepopírá? Logicky má tedy i vliv na růst rostlin, což souvisí se stoupáním a klesáním kapaliny-mízy ve dřevě nebo spíš opačně,

 

ALE Lžíce je tak drobný kousek dřeva, že zde v podstatě nezáleží na tom, kdy byl strom pokácen, při dodržení určitých zásad se dá vyřezat i z úplně syrového kusu dřeva, pokáceného kdykolvěk. To že se pak výrobek třeba trochu pokroutí ničemu nevadí. Navíc syrový materiál je měkčí, práce je snadnější. Vaše poznámka opět dokazuje, že vlastně vůbec nevíte - nemáte informace, proč je cena materiálu jaká je, smatlal jste si to dle obrazu svého, pátý přes devátý. Ani jednou jste se mě nezeptal, PROČ?, ale okamžitě jste věděl, že je to drahé.

takže teď to snad uvedu na pravou míru: Nikde nepíšu, že materiál na jednu lžíci musí činit 200,- Kč. (to je varianta jedna). To jste si chybně vydedukoval na základě vlastní doměnky. Ano možná je to trochu nepřesně napsáno, ale nezeptal jste se, nezískal informace.

 

varianta 2:

materiál na jednu lžíci může klidně činit třeba i 200,- kč

pokud se použije nějaký vzácný materiál, jako na obrázku pod (javor - ten je levný, ale to černé je dub z bahna, velice fajnová záležitost)

 

a to nemluvím o kořenicích, očkovaných dřevech a vůbec o dřevech s nějakými anomáliemi, rýglováním a další speciální kresbou

 

trochu jsem tedy odbočil od tématu :D ale furt jsme u dřeva, tak to snad tak nevadí 

 

 

bobek: červotoč je docela nespolečenský tvor a vtrvale obývaných prostorech mu to asi nevyhovuje. Zatím jsem červotoče potkával především v rekreačních a opuštěných objektech, nebo alespoň neobývaných prostorech. Nijak zvlášť jsem se tomu nevěnoval, tak nevím. Dřevomorka zase vyžaduje vlhké prostředí, které by v obytných prostorech být nemělo (sucho zvládá až když se rozroste) ........... ale to je taková potvora, že je jí úplně jedno kdy se to dřevo kácelo a klidně sežere i dřevo mořené proti dřevokazným houbám. Na dřevomorku je jenom jeden spolehlivý recept :-(
QNX: červotoč je pěkná mrcha, je schopen se pustit i do dřeva v obývaném objektu. Líbí se mu sucho, nevadí mu tikot hodin jak praví pověra. Pokud jde o dřevomorku, tak to je samozřejmě nemoc zanedbaných domů a souhlasím s jediným spolehlivým receptem :-(

Odpovědět do diskuse

© 2019   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby