"KLUB ŠANCE PRO VČELY

Motto: Můžeme, protože chceme.

Vážení přátelé,
Již dlouho nosím v hlavě založit něco jako kroužek alternativního včelaření. Musím se přiznat, že mne doposud brzdil především nedostatek času a také přesycenost funkcionařením.
Stále více jsem přesvědčen, že nejen u nás, ale i ve světě, chybí ve větší míře jistá alternativa klasickému ošetřování a celému náhledu na včelaření. V tomto mne utvrzují mnohé dotazy, které dostávám ať již od stávajících včelařů, kteří taktéž přemýšlí o včelách v širším pohledu, anebo od začínajících, kteří teprve svoji cestu hledají.
Po zralé úvaze, povzbuzen příznivou reakcí přátel, jsem se rozhodl přetavit mnohé z mých odpovědí na otázky v konkrétní projekt. Projekt permanentního semináře klubu Šance pro včely, ve kterém mohu nabídnout nejenom svojí vizi, ale i zkušenosti a cenné poznatky, které jsem za dobu svého včelaření získal.
Rád bych pro tento projekt našel účastníky - kolegy, kteří budou ochotni vyčlenit alespoň část svého provozu k alternativnímu přístupu, a ve společném duchu na společných zásadách rozvíjet hlavní myšlenky projektu. ..........."

Více na včelařském foru, odkaz zde http://www.vcelarskeforum.cz/tema-Sance-pro-vcely

Prohlédnuto: 2114 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

Každopádně dle zákona nebo čeho, to musí být rozebíratelný. Tedy klidně špalek, ale v něm vyndavací rámky. Zkus se zeptat na tom včelařském foru, tam se jistě dočkáš odpovědi od odborníků :-).

na rámky se vyjeb když to budeš mít léčený a zdraví-zodpovědnej přístup

Rámky mají spoustu výhod. Bez rámků je to několik kroků zpět. S takovým přístupem budete mít problémy s veterinární správou i s právem naštvanými včelaři v okolí. Pokud nemáte na rámky, tak si med kupte. Schůdná alternativa jsou loučky (destičky) s nalepeným proužkem mezistěny. Základ moderního včelaření je rozběrné dílo.

Martin

Tohle asi není co chceš vědět, ale nápad pěkný :-)

http://www.vratnik.cz/cs/vcelareni/uly/115-klat

bez rámků je to neolit,med nikde ,rojů spousta ,víš vubec jak se v tom včelaří, metodika?

špalek co nejširší,no a včely tam usadíš na mezistěny,nejlíp s rámkem otevřenýho plodu,to neodletí ani kdyby chtěli

mohuli mít pocit ,jistá dávka naivity(kterou tento server vyloženě oplívá) a neodborné ůrovně, a v neposlední řadě nedostatek praxe tě  ráz na ráz probere do reality....

 med je nejšpinavější produkt prvovýroby

Pavel Chodil říká:

Jsem pro. Přečetl jsem si to na tom včelařském fóru a s touto metodou souhlasím. Je to určitá alternativa k běžnému chovu včel. Protože se chci ale také stát velkovčelařem (Člověk se v naší společnosti něčím živit musí a včely jsou mi nejbližší. Rozběrné dílo asi budu muset ponechat, ale medné zásoby, žádná chemie a včelaření pro včely se dá aplikovat i do velkochovu.), tak tento přístup nebudu moci praktikovat plošně. Viděl bych to tak, že bych si přes zimu vyrobil slaměné úly, ve kterých bych včelařil podle těchto zásad. Z tohoto chovu by samozřejmě nebyl klasický produkt (vytočený med), ale jen med plástečkový. Plástečkový med se jíst dá, jen to je pro rodinné účely nebo výměnou pro zasvěcené lidi. Tento princip včelaření se mi líbí. Podle mě, by mohly být zachovány postupy klasických včelařů, ovšem jen na eko úrovni (odbourání cukrů, chemie v prostředí, chemie v úlech). Vedle toho můžeme mít úly v košnicích na volné stavbě (na vlastním pozemku nebo skrytou někde v roklině před nechápající veterinární správou - samozřejmě s nutností hlídat stav roztoče a najít způsoby pro jeho eliminaci, jestli tam nějaký bude), na vlastních zásobách, v čisté přírodě bez chemie, bez chemie v úlu, bez zbytečných zásahů a s maximální volností. Jakmile bude těchto včelařů více, více lidí pochopí samotnou podstatu, uvolní se nesmyslné zákony, tak se to bude moci rozjet na každém statku. Nic ale nejde ráz na ráz, všechno musí jít postupně. Je to ale proti současnému mainstreamu - chov včel za účelem zisku a bez ohledu na včely, životní prostředí a na zdraví člověka. Proto bych se ani nedivil, že to nebude většina chápat (vyjma lidí na tomto webu). My to ale chápeme, protože my se nesnažíme o zisk, ale o šťastný život, jaký nám dal Bůh. Cesta k němu bude ještě dlouhá, budeme muset dělat kompromisy (kombinace chovu, jak už jsem psal), ale toto sdružování do skupinek je nutné, předávání zkušeností je nutné, zjišťování "novinek" pro tradiční volný chov včel je taky nutné. Takže já jsem pro. Jenom mě zaráží jedna věc. Vlákno "Šance pro včely" na včelařském fóru bylo založeno v roce 2010. Teď už je rok 2012 a klub Šance pro včely stále neexistuje a nesdružuje lidi podobného názoru? Chyba! Ačkoliv vás neznám, vy jste patrně iniciátorem této akce, svolejte lidi, vytvořte program, stanovte termín a čas. Rok 2012 je rokem změny pro zasvěcené, tak to zbytečně nepromarněme. Děkuji.

Co se týká nerozběrného díla, je otázkou PROČ?

Včelařství se vyvíjí spousty let. Naši předci nesvázaní normama, zákony, kontrolou atd. dospěli samostatně selským rozumem k rozběrnému dílu. Prostě proto, že je to lepší pro včelaření a v mnohém i pro včely. To, že je dílo rozběrné, neznamená, že do něj včelař musí vrtat každý týden. Dej včelkám klid a pohodu, ale ve chvilce kdy pozoruješ na česně (letáku), že něco je špatně, můžeš reagovat. Podíváš se dovnitř a uděláš potřebný zásah, kterým třeba i včelstvo zachráníš. Pak vše vrátíš na své místo a včelky budou určitě šťastnější, než když v nerozběrném díle pomřou anebo jim kvůli provedení záchranného zásahu budeš muset vyřezat dílo s plodem a zásobama.

Často se na těhle stránkách obrací pozornost na moudrost předků. Pokud se tak podíváme na včelařství, moudří předkové sami došly k rozběrnému dílu, medometu, tvorbě oddělků, nástavkovému včelaření atd. Nenutili je k tomu žádné normy a ani touha po super výnosech.

Další pravdou je, že nákazová situace před 100lety byla jiná, zavčelení bylo jiné a tak i ošetřování bylo jiné a dnes nelze aplikovat na 100%, co šlo tenkrát. Nikdo s kapkou rozumu a citu by neměl jít za "eko" přístupem co říká neošetřovat, nepomáhat, nekontrolovat. Je nutné kontrolovat zdravotní stav a je to tvrdě vyžadováno i v ekochovech včel. Je nutné sem tam provést nápravné zásahy a třeba i dát do včel látku co tam běžně přítomna není. Je ale spousta ekologických čili přírodních léčiv co využívat jdou, mají většinou nižší účinnost a proto je třeba o to více včely sledovat a rychle reagovat. Opět to ekologičtí včelaři řeší v metodice. A bohužel někdy je nutné udělat zásah i chemií. Protože je to buď chemie anebo usmrtit včelstva a začít znovu. Ekoligičtí včelaři mají metodiku i na to, prostě po použití chemie je jejich chov rok neekologický. V tom roce vymění dílo ve včelstvu a odeberou veškeré medné zásoby (tím odstraní rezidua léčiv). Včelstvo je zachráněno a chemie minulostí.

A ještě dovětek. V dnešním světě nelze být komerčním včelařem s přísným ekochovem, pokud nemáte dostatek odběratelů na "drahý" ekomed. Zájemcům doporučím vzít si dva či tři měsíce dovolenou (ideálně rok volna) a jít pracovat na komerční včelařskou farmu (u nás či v zahraničí), pak získají reálný pohled.

Zdravím a přeji pěkný den.

Rád poznávám někoho kdo měl možnost pracovat na velké včelařské farmě. Je mě jasné, že není možné popsat konkrétně jak a co se na té farmě dělalo, ale moc rád bych si o tom popovídal.

Dovoluji si Vás pozvat na výstavu Svátek jablka, která se koná 25.- 28.10.2012 v obci Pěnčín (u Turnova). Součástí výstavy je i expozice včelařů z místní ZO ČSV Sychrov, jíž jsem členem (více zde: http://www.pencin-obec.cz/kultura-v-obci/

Tam bude čas a prostor si popovídat. Velice mě zajímají zkušenosti z práce na takové farmě a stejně tak vaše osobní zkušenosti s nerozběrným dílem. Z toho co jste napsal není známo kde se farma nachází a ani v čem se tam včelaří. Velice bych stál o zkušenosti s úly Langstroth.

Sám jsem se dostal ke včelařství před 16 roky a to "brigádničením" u kamaráda na Moravě. Obhospodařoval 100-120 kmenových včelstev v úlech s rámkovou mírou 39x24 a vzhledem k tomu, že úly byly co výrobce to originál, neustále něco nesedělo a bylo to díky tomu celkově časově náročné. Tak jsem se dal na vdělávání, četl co jen šlo a absolvoval včelařskou školu v Nasavrkách. Sám jsem začal z ničeho a s úly Langstroth 2/3. Následně si dodělal nástavbu na učitele včelařství, zakončenou prací na téma propagace včelařství a prodej včelích produktů, na toto téma také přednáším pro ZO ČSV. V současné době mám 35včelstev.

Moc rád si popovídám o včelkách a včelaření nejen s Vámi pane Chodil, ale s kýmkoli kdo se přijde na výstavu podívat. Měl bych se tam nacházet každý den.

Ať se včelkám daří

Odpovědět do diskuse

© 2019   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby