Zdravím všechny "permanadšence" a chci se zeptat na tipy, kde se dají sehnat již několikaleté stromky jedlého kaštanu? Samozřejmě mám v plánu vysadit i pár semenáčů, ale ráda bych k tomu i tři starší kousky, u kterých bude šance, že pak začnou dřív plodit. U těch starších se nebráním ani roubovancům...

Taky jsem zjistila, že je více "odrůd", kterou byste mi doporučili do 560 m.n.m na mírný jižní svah?  

Ideálně střední/jižní Čechy...

moc díky.

Prohlédnuto: 3962 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

Kaštany mají kůlový kořen a u starších stromů by se při přesazení mohl porušit což by mohl být pro vitalitu stromu následně problém, resp, pokud koupíte v nádobě tak bude zřejmě deformovaný. Roubovance plodí obecně dříve, doporučuji koupit tak 3 letý strom...

Ano, tříletý bych nejradši, ale kde? Našla jsem akorát na jedlykastan.cz, ale tam to má všechno dovezené z teplejších zemí, čemuž by se v našich podmínkách (560 mnm) asi nedařilo...

Proto budu ráda za tipy, kde se dají tříleté kaštany ještě sehnat, pokud možno české...

Marek Parek říká:

Kaštany mají kůlový kořen a u starších stromů by se při přesazení mohl porušit což by mohl být pro vitalitu stromu následně problém, resp, pokud koupíte v nádobě tak bude zřejmě deformovaný. Roubovance plodí obecně dříve, doporučuji koupit tak 3 letý strom...

tohle by ti mohlo vyhovovat: www.prodejstromku.cz/produkt/jedly-kastan-bojar-1/
maji tam i jine odrudy, i kdyz hlavne mensiho vzrustu v kontajnerech.
zkusil bych se zeptat i stareodrudy.org (i kdyz oficialne na webu nabizi taky jenom mensi stromky v kontejnerech).

Parádní, moc díky, to bude ončo. Už jsem tam poslala dotaz, koukala jsem, že mají skoro všechno, tak bych si odtamtud možná toho vybrala víc, ať je to při jednom poštovnym. :) Máš s touhle firmou nějakou konkrétní zkušenost nebo jsi dobře hledal?

lukas sejkora říká:

tohle by ti mohlo vyhovovat: www.prodejstromku.cz/produkt/jedly-kastan-bojar-1
maji tam i jine odrudy, i kdyz hlavne mensiho vzrustu v kontajnerech.
zkusil bych se zeptat i stareodrudy.org (i kdyz oficialne na webu nabizi taky jenom mensi stromky v kontejnerech).

od obou firem nakupuju uz tri roky a muzu vrele doporucit ( www.stromyamy.org/druhy-stromu/ ) ;-)

Tak super :) Pěkné stránky, překvapilo mi, že už jste teď v lednu něco sázeli. I když vlastně, proč ne, já bych taky sázela, kdyby bylo co... :(

Jsem moc ráda, že jsem narazila tady na to fórum, už několik let zelinařím (zatím jediné, co s hospodářstvím a dětmi stíhám), ale teď se konečně budu moct začít věnovat i tomu ostatnímu a jaksi zjišťuju, že je příliš mnoho druhů a odrůd toho či onoho, a že teda vůbec nevím, co vzít :D takže to brzy vidím na nějakou novou diskuzi na téma "jaké odrůdy doporučíte?" :)

Ráda bych letos krom kaštanu vysadila do pastvin ještě i třešeň, višeň, hrušeň, a kolem stodoly dřín, rybízy, maliny, nové jahody, borůvky, angrešt a pak teda mám v plánu taky šeřík a nějaké vhodné keře, ideálně jedlé nebo alespoň nejedovaté a odolné, co se nebudou rozlejzat do šířky a udělají mi "lem" přírodního dětského hřiště... o révě vinné radši nemluvě, na tu už letos asi nedojde, i když bych ráda taky - tady bude asi nejtěžší najít toho správného rezistenta vhodného do naší nadmořské výšky... ehm, jestli stihnu udělat aspoň polovinu z toho mého výčtu, tak budu šťastná.

lukas sejkora říká:

od obou firem nakupuju uz tri roky a muzu vrele doporucit ( www.stromyamy.org/druhy-stromu/ ) ;-)

ja bych sazel v jednom kuse :-D ale kdyz je puda zamrzla, nebo je v lete vedro, tak se to moc nehodi...
zakladat dalsi diskuzi nemusis - v pribyslavi sazim v 520 m.n.m. a moje doporuceni je:
tresne: kordia, karina, sam, summit, schneiderova, techlovan, vanda.
visne: morela, northstar, pandy.
hrusne: alfa, blanka, bohemica, cervencova, konference, wiliamsova.
tyhle kere porostou vsude: drin, rybiz, muchovnik, aronie, zimolez, kustovnice.
tak at se dari a budu se tesit na nejaky info a fotky ;-)

Lukáši, díky, mrknu se na vše. Sousedi tu mají starší třešeň, bohužel klasicky odrůdu netuší (no prostě třešeň, ne?), má úžasně sladké a dobré skoročerné plody. Hmm, vědět, jestli by se to dalo nějak namnožit...jenže z pecky mi vyroste pláně, jestli se nepletu a roubovat se třešeň prý moc takhle nedá (v tom se nevyznám vůbec, tak třeba to není pravda?)... Odpověděli mi už na mail z prodejstromku.cz, bohužel buď mají české prostokořenné roubované semenáče a nebo dvouleté italské kontejnerované, které neposílaj poštou. Tak ještě zkusím napsat na ty stareodrudy, a kdyžtak holt vezmu alespoň ty semenáče, i když rodit začnou až po sedmi letech. A nebo ještě budu hledat dál.

Před lety jsem tu měla asi 11 tříletých stromků vypěstovaných z čerstvých kaštanů od známého. Moc nerostly, pořád se tak krčily v kelímkách od velký Holandie a já je furt nemohla vysadit, protože nebylo kde... no a jednu zimu už to chudáci nepřežili. Těch mi bylo hodně líto, teď už by to byly osmileté stromy :(

Nojo, fotky zatím není co :) leda tady mám jednu dva roky starou fotku hřišťátka, kolem kterého právě chci udělat ten "jedlý plot" (ono to není moc vidět, ale za vrbičkovým tunelem a domečkem už je sráz dolů do úvozu, smrk a stromy už jsou na druhé straně cesty. Mno, pískoviště už má jinou podobu a doufám, že to letos konečně doplníme ještě dalšími prvky, protože klucí se tam takhle dost nudí...

Mimochodem, které nejedovaté rostlinky nejefektivněji a nejrychleji zpevní hromadu hlíny?

lukas sejkora říká:

ja bych sazel v jednom kuse :-D ale kdyz je puda zamrzla, nebo je v lete vedro, tak se to moc nehodi...
zakladat dalsi diskuzi nemusis - v pribyslavi sazim v 520 m.n.m. a moje doporuceni je:
tresne: kordia, karina, sam, summit, schneiderova, techlovan, vanda.
visne: morela, northstar, pandy.
hrusne: alfa, blanka, bohemica, cervencova, konference, wiliamsova.
tyhle kere porostou vsude: drin, rybiz, muchovnik, aronie, zimolez, kustovnice.
tak at se dari a budu se tesit na nejaky info a fotky ;-)

Přílohy:

Ahoj Teri,

taky jsem ti chtěla doporučit prodejstromku.cz, já jsem tam něco kupovala na podzim, a mám dobrou zkušenost i se stareodrudy.org, jenže tam loni neměli to, co jsem hledala. Taky bych ráda zasadila jedlé kaštany (proto vím, že je tam mají :), ale tady u nás na ně nemám místo, zvlášť když musí být minimálně 3.

Místo borůvek zkus Zimolez Kamčatský, borůvky potřebují kyselou půdu (nejsou tedy zrovna permakulturní, pokud je nechceš pěstovat přímo v lese). A Šeřík, no, vy máte hodně místa, já bych ho chtěla zlikvidovat a je to docela nezmar, skoro jako bez. Já jsem zatím zasadila rybíz, angrešt, jostu, aronii, beztrnné maliny a ostružiny, zimolez, muchovník a kustovnici. Provádím teď svůj první zpravokořeňovací pokus, tak pokud se to podaří a vzejde pár sazeniček, ráda ti věnuju letní jabloň ;o).

Ahoj Jani,

právě že na prodejstromku.cz jsem se starším kaštanem pohořela.. Zkusím ještě hledat dál a taky napsat na ty stareodrudy.org. Je fakt, že já mám s místem výhodu, na těch 3ha pastvin se vždycky nějaké to místečko pro nový strom najde...akorát vymyslet  nějaké maximální "protižrací" opatření, ty čtyřnožci spasou všechno.

Šeřík bych ráda dala k příjezdové cestě ke stodole, jako takový okrasný prvek. Upřímně, mám ho zafixovanej od dětství jako neodmyslitelnou milovanou součást zahrady, stejně jako magnolii (tu ovšem sázet nehodlám).

Já zatím nemám co sázet, akorát vlastně jeden rybíz od našich bych mohla přesadit, a pár odkopků malin od sousedů, ale stejnak musím počkat, až sleze sníh a rozmrzne zem. Tak zatím jen můžu rozmýšlet, malovat na papíře a vybírat, co všechno kam dám...

Jé, letní jabloň, jsi hodná, děkuju moc :)

Jana P. říká:

Ahoj Teri,

taky jsem ti chtěla doporučit prodejstromku.cz, já jsem tam něco kupovala na podzim, a mám dobrou zkušenost i se stareodrudy.org, jenže tam loni neměli to, co jsem hledala. Taky bych ráda zasadila jedlé kaštany (proto vím, že je tam mají :), ale tady u nás na ně nemám místo, zvlášť když musí být minimálně 3.

Místo borůvek zkus Zimolez Kamčatský, borůvky potřebují kyselou půdu (nejsou tedy zrovna permakulturní, pokud je nechceš pěstovat přímo v lese). A Šeřík, no, vy máte hodně místa, já bych ho chtěla zlikvidovat a je to docela nezmar, skoro jako bez. Já jsem zatím zasadila rybíz, angrešt, jostu, aronii, beztrnné maliny a ostružiny, zimolez, muchovník a kustovnici. Provádím teď svůj první zpravokořeňovací pokus, tak pokud se to podaří a vzejde pár sazeniček, ráda ti věnuju letní jabloň ;o).

Ahoj.

Pokud je otázka kaštanu stále aktuální - mrkněte sem (http://www.nazazvorce.cz/katalog/netradicni-ovoce-a-zelenina/produk...). Super cena a kolega chválil i osobní návštěvu. Blízko je také Subtropické zahradnictví Kruh. tam se dají sehnat také různé "pecky" a vše je připraveno do vyšších poloh. 

Tereza Rezková říká:

Ahoj Jani,

právě že na prodejstromku.cz jsem se starším kaštanem pohořela.. Zkusím ještě hledat dál a taky napsat na ty stareodrudy.org. Je fakt, že já mám s místem výhodu, na těch 3ha pastvin se vždycky nějaké to místečko pro nový strom najde...akorát vymyslet  nějaké maximální "protižrací" opatření, ty čtyřnožci spasou všechno.

Šeřík bych ráda dala k příjezdové cestě ke stodole, jako takový okrasný prvek. Upřímně, mám ho zafixovanej od dětství jako neodmyslitelnou milovanou součást zahrady, stejně jako magnolii (tu ovšem sázet nehodlám).

Já zatím nemám co sázet, akorát vlastně jeden rybíz od našich bych mohla přesadit, a pár odkopků malin od sousedů, ale stejnak musím počkat, až sleze sníh a rozmrzne zem. Tak zatím jen můžu rozmýšlet, malovat na papíře a vybírat, co všechno kam dám...

Jé, letní jabloň, jsi hodná, děkuju moc :)

Jana P. říká:

Ahoj Teri,

Odpovědět do diskuse

© 2018   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby