zdravím,

 

máte někdo zkušenost s remineralizací půdy pomocí kamenného prachu? Ev. máte nějaký kontakt, kde ho sehnat?

 

Děkuji za informace,

 

Nika

Prohlédnuto: 7744 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

Ano.jedná se o mletý čedič, tedy čedičovou moučku a dolomitický vápenec. Ty používám i já.Pokud se však půda obohatí o 20 proceent objemových humusu, mykorhizní bakterie obohatí půdu o mnoho dalších minerálů a látek. Čedičová moučka se dá vyrobit z dobře zpráchnivělého šifru pošrotovaného kkladívkovým šrotovníkem.....Dobrá je i moučka z mramoru či dolomitického vápence.

Naši přeedkové posýpali důležité záhonky prachem ze spálených kostí......

 

To je však úplně jiná story a minerální rokenrol...

Používané moučky....

thomasova moučka,křída, slín,mletý vápenec, fosfátová křída, uhličitan ápenatý, uhličitan hořečnatý,sádra,jíl.

vše přírodního původu se zvláštním zřetelem na ph.je však třeba vědět, co tam chebí....

Kamenná močka je sice uváděna, ovšem  není kámen jako kámen....

 

Mykorhizní bakterie? Thomasova moučka přírodního původu?
to první ano, to druhé ne.... avšak povoleno demeterem, takže bezpečné pro kohokoli....

QNX říká:
Mykorhizní bakterie? Thomasova moučka přírodního původu?
JBJ: Raději se zeptám konkrétněji: Co považuješ za mykorhizní bakterie? Kde se v přírodě vyskytuje Thomasova moučka?

Je to tak, thomasova můčka neroste na thomasovníku, ani se netěží v zemi jako solvina......Je to umělý produkt. je však povolen ve všech systémech ekologie, takže se mi tam zatoulala. není to však přírodní produkt.

K mykorhíze.... je mnoho názorů a úhlů pohledu.....

Můj je tento.

mykorhizní  jsou pouze houby od názvu MYKO, jako mycelium...mykotické...

já však tvrdím, že nejen houby, ale i plísně, hnilobné bakterie už jen tím, že mění osmotické vlastnosti a podmínky jsou nesmírně důležité pro plný rozvoj roslin.Bez patřičného zastoupení humusu je vše mnohem nesnadnější...zde úvod do problematiky:

http://www.sci.muni.cz/botany/mycology/ekolhub.htm#symbiot

http://botany.upol.cz/prezentace/sedlarova/Mykorhiza.pdf

jarda bon jovi: Aha, takže thomasova moučka není přírodní a bakterie jsou vlastně houby. (plísně jsou také houby, bakterie jsou i jiné než hnilobné a některé z těch bakteriálních mršek jsou dokonce i "rhizní" :-)

 

Pochopil jsi to víc než dokonale....

Musíš se naučit odpouštět nedokonalost nám nedokonalým.QNX říká:

jarda bon jovi: Aha, takže thomasova moučka není přírodní a bakterie jsou vlastně houby. (plísně jsou také houby, bakterie jsou i jiné než hnilobné a některé z těch bakteriálních mršek jsou dokonce i "rhizní" :-)

 

kedysi som tiež dačo take hladal koli tomuto članku, vyzeralo to ako zázračná vec 
som zistil ku kamennej mučke:
V nemecku sa predava napr. pod nazvom DIA-BAS napriklad tu:
 
V našich krajinách som našiel iba Zeolit, čo je hornina ktorá ma vlastnosti zadržiavať hnojivo a pridava sa do pôdy na zurodnovanie ale skor s kombinaciou s nejakým hnojivom:
 
v Anglicku Rockdust:
do vyhladávača som dal solová steinmehl, rockdust a našlo vela odkazov, ale nejak som to hlbšie neskumal.

OK, díky ale příště sem prosím dávej odkazy na něco co máš hlouběji prozkoumané, googlovat tu umíme všichni.

Jedna známa to totiž chcela tak som jej zháňal dodávateľa, tak som ti to iba prekopíroval. Sa pítaš na dodávateľov tak som ti ich dal, ako inak než googlom v tejto dobe ich zohnať. Neskúmal som ktorý je na akú pôdu najlepší, ako aplikovať a tak. Posypali s tým pole a čakali na zázrak. Ale ked som to videl tak slabota. Kukurica nízka ako na družstevnom poli. Ale to bola asi lúka už si nepametám a oni to hlboko zorali a nepohnojili iba posipali hentým. Ale možno mala úroda viac mineralnych látok. Dačo z Rakúska kupili. Ešte mam pol vreca. Zo srandy to sypem kade tade. 

 

 

Ideální je asi sehnat nějakou směs, ale každopádně se něco dá určitě sehnat v některém lomu poblíž tebe - při lámání kamene se musí odsávat prach, což je právě ta zmiňovaná moučka - v lomech je to pro ně odpad, takže když ne zadarmo, tak třeba za cenu nejmenší frakce ti to určitě (pro)dají. Většinou to sypou někam na hromady bokem a budou na tebe zvláštně koukat, že to chceš a pak třeba řeknou, jo, dřív si sem chodila jedna babička a sypala si to vždycky na záhon, že jí potom hezky rostla mrkev...

TV

Jaký smysl má transport velkého množství těžkého materiálu s malým obsahem užitečných stopových prvků a to navíc ještě materiálu získaného za použití velkých energetických vstupů (těžba+drcení) ?  Potřebné množství stopových prvků je tak malé, koncentrované suroviny levné, dostupné a navíc i s přesně známou koncentrací prvků, která umožňuje dávkování podle potřeb půdy v konkrétním místě ..........ale proč to dělat lehce a levně, když to jde dělat namáhavě a draze, že? Jedině pro vápenec neplatí to co jsem napsal, ale tam zase nejde i mikronutrienty. Možná i o moučkách z bazicky působících silikátových hornin by se dalov některých případech uvažovat pokud jsou lokálně dostupné, ale jako metoda doplnění makronutrientů jsou kamenné moučky nevhodné (pokud tedy za kamennou moučku nepovažujete např. drcený apatit, ale to už si klidně můžete koupit průmyslové hnojivo).

Dobré je vědět co přesně potřebujete půdě dodat a to pak opravdu i dodat. V případě, že si náš zákazník (pro kterého navrhujeme výsadbu) nechá udělat půdní rozbor, tak mu rád namixuju správnou směs mikronutrientů přímo pro jeho pozemek. Potřebné množství je překvapivě malé a aplikace na pozemek snadná.......... přece ho nebudu nutit převážet tuny kamenného prachu z desítky kilometrů vzdáleného lomu, když mu to můžu přinést v kapse :-)

Věda je mocná vážení alchymisté z dob Rudolfa II. :-)

Než začněte přesouvat tuny kamenného prachu, tak by bylo dobré vědět, jestli je to prach vhodný pro konkrétní půdní podmínky. Snadno se vám totiž může stát, že zvolíte horninu zcela nevhodnou. V lepším případě neúčinnou, ale v tom horším dokonce i škodlivou!

Až vám někdo začne radit, že máte používat kamennou moučku, tak se ho zeptejte na podrobnosti. Jakou moučku pro jakou půdu a účel, jaké dávkování. Co vaší půdě podle něj schází, kolik toho té půdě schází a kolik té horninové moučky potřebujete, aby se to do půdy doplnilo. Můžete se ho třeba zeptat i na obsah rizikových prvků v doporučované moučce. Pokud je jeho rada (a znalosti) kvalitní, tak by vám měl být schopný odpovědět. Pokud odpovědět nedokáže, raději si najděte jiného poradce.

Odpovědět do diskuse

© 2018   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby