Máte někdo zkušenosti s vermikompostováním pomocí žížal? Jaký máte názor na kalifornské žížaly, jsou vhodné pro naše prostředí? Já uvažuji o vermikompostu v domácnosti, tak by mě zajímalo, co to obnáší. Nechtěla bych, aby mi žížaly lezly po bytě :-).

http://www.kompostuj.cz/vime-jak/vermikompostovani/

Prohlédnuto: 14956 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

Romana SM: já jsem se snažil chovat naše žížaly, ale IMHO to nemá cenu. Mnohem lepší je vytvořit vhodné podmínky přímo na zahradě a s chovem v zajetí se neunavovat. Možná tak pro lidi bez zahrady a s nutkavou potřebou využívat vlastní bioodpad..... tam to třeba smysl má.
Taky mám zahradu celkem daleko, a moc nestíhám tam s každou slupkou běhat :-) takže většinou končí v kontejneru na bioodpad ... a to hnojivo mě taky lákalo. Jen si nejsem úplně jistá těma kalifornskýma žížalama, aby z toho nebyl nějaký průšvih.
Člověk se zahradou 1km daleko ......... to je vlastně člověk bez zahrady :-) Ano, tady by to smysl dávalo.
Ahoj, domácí žížalí chov není žádná věda (a v zimě ho určitě ocení všichni, kteří se nechtějí brodit sněhem na kompost). Stačí mít kyblík, trochu hlíny no a ty žížaly :-). Pokud Vám kyblík neladí s interiérem, lze použít nejrůznější plastové krabice - spíše širší než vyšší.
1) žížaly potřebují vzduch - tedy kyblík rozhodně nezavírat
2) žížaly potřebují tmu - z hlíny určitě neutíkají a nerozlízají se po bytě :-)
3) žížaly potřebují vlhko, ale ne mokro - takže je třeba jim hlínu občas lehce pokropit vodou
4) žížaly potřebují jídlo - veškerý biologický odpad kromě masa
5) žížaly se nepřemnoží - počet kusů je limitován prostorem
6) žížaly kalifornské (i kdyby ze zajetí uprchly) naši přírodu neohrozí, protože nepřežijí zimu (když jsou z té Kalifornie :-) ) - na tom jsme se shodli s ostaními účastníky kurzu permakultury
7) žížaly hnojní (echt naše) prokážou stejnou službu jako kaliforňanky a dají se nasbírat v každém kompostu - poznáte je tak, že jsou menší a červenější než normální záhonové žížaly
8) žížaly zalézají do co největší hloubky - při odběru hlíny zpracované žížalami odebíráme tedy jen svrchní část - bude zaručeně bez žížal
Díky za odpověď, asi to vyzkouším :-). Ještě by mě zajímalo jestli vydrží třeba týden bez péče, kdybych odjela.
No úplně v pohodě - když by NÁHODOU všechno snědly, tak se  pustí do hlíny :-). Domácí chov žížal je hrozně poučný - uvědomila jsem si, jak jsem se k nim na zahrádce (i když mulčuju) chovala macešsky - takže krmit, krmit a záhon nikdy  nesmí zůstat odkrytý.

Romana SM říká:
Díky za odpověď, asi to vyzkouším :-). Ještě by mě zajímalo jestli vydrží třeba týden bez péče, kdybych odjela.

Já už je mám měsíc doma v obýváku a čekám, až se mi rozmnoží a sežerou všechen bioodpad- zatím nestíhají, tak krmím kompost z plastu, který jsem vyprázdnila na "německou kopu" :-)

Musím přikrývat ty slupky hned hlínou, jinak to plesniví a vyrostly mi tam i minihoubičky :-) Objevila jsem tam bohužel i nějaké mravence.

no a já se spíše zeptám kde jste žížalky sehnali? já jsem hledala na netu a dodavatele jsem nenašla. máte někdo tip?

děkuji, vyzkouším

Ja objednavala zde...   http://www.kalifornske-zizaly.unas.cz/prodej.php

1 nasada 150Kc plus postovne 100. Mala pulkilova krabicka s hezkyma cervenyma krouzkovcema. Pocet kusu jsem nezkoumala, stacily mi.

Lukáš Křivka

lukaskrivka@gmail.com

mobil: 721617218

Bartoňova 676, Pardubice

a můžu je normálně dát do venkovního kompostu? tam kde hážeme vše ze zahrady? nebo je musím ještě dokrmovat?))

Romana SM říká:

Odpovědět do diskuse

© 2019   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby