Zdravím,

řešíme s ženou, jak se dostat pryč z paneláku. Financovat to můžeme pouze prodejem právě bytu v paneláku, takže reálně máme na nákup tak 500.000,-Přemýšlíme o několika modelech, jak s takto omezeným rozpočtem dosáhnout přestěhování do přírody.

Požadavky máme typicky romantické:

1. Daleko od hluku silnic a raději méně lidí kolem sebe.

2. Lesy, kopce, zúrčící potůčky, louky plné kvítí

Poté pár praktických:

1. Okamžitá možnost běžného bydlení. Máme malé dítě a bez pračky, tedy bez elektriky, bysme to nedali.

2. Nejméně 0.5ha pozemku. Časem plánujeme postupně se zásobovat vlastní zeleninou, ovocem, bramborama, luštěninama, možná vejce, drůbeží a ryby. Mouku, rejži budeme stále kupovat. Myslím, že pro cca 5 až 8 členou rodinu by mělo 0.5ha dostačovat. Ale samozřejmě větší pozemek lepší pozemek.

Takže ty možné modely a tady bych potřeboval asi nejvíce poradit, či nakopnout nějakým směrem:

1. Koupit malinký stavební pozemek, cca 200m2 a k němu velký navazující zemědělský. Na stavební postavit prozatím mobilák. Časem dostavět lepší bydlení.

2. Koupit zbořeninu s velkým pozemkem. Pak zase mobilák, zbořeninu rozebrat, vystavět něco jiného.

3. Koupit obyvatelný barák s velkým pozemkem i se staršími obyvateli. Nízkou výkupní cenu jim kompenzovat stravováním a platbou energií, tepla. S tím, že tam prostě můžou v klidu dožít. (my nejsme konfliktní lidi a navíc máme jenom jednu živou babičku a pro naše děti vidíme přínos v životě mezi lidmi různého stáří).

Jinak já jsem ajťák a tak mi stačí internet abych mohl něco málo vydělat a žena teď bude ještě nějakou dobu na mateřské.

Praktické zkušenosti s farmařením mám toliko z brigád. Nejdelé pár měsíců v kuse před třemi roky na jedné perma farmě jako dobrovolník. Tam mě to nadchlo a žena je stejného smýšlení. Navíc nečekáme plnou potravinovou soběstačnost. Spíše se budeme snačit postupně doplňovat jídlo z vlastních zdrojů.

Asi nejlépe bych to popsal, jako hledání jakési rovnováhy mezi žítím v přírodě a moderní společností. Protože ono úplně odříznout se, to asi vážně nejde. Alespoň tedy pokud se jeden chce rozmnožovat a mít rodinu.

Nu co si myslíte o těch modelech a který je dle vás nejvhodnější? Či jaké jiné možnosti ještě jsou?

Prohlédnuto: 1399 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

Zdravíčko. Varianta zbořeniny s pozemkem zní rozumě a pokud si na zboreništi zvládnete postavit chalupu svépomocí třeba z balíků slámy tak do půl milionu byste se při troše skromnosti měli vlézt. Mám stejný záměr a i když to nemám spočtené přesne, tak rozpočet na něco malého mi vychází podobně. (pro dvou nebo tříčlennou rodinu)


Přeji Vám vše nejlepší a kdybyste nějakým řízením osudu měli zakořenit na Vysočině, tak pořizuji stodolu a rozpadlou chaloupku na Olešnicku. Budu si tam chystat dřevo na vlastní stavbu a osahávat zahradničení a včely. Ještě to nemám vyklizené a zprovozněné, ale od příštího roku nebude problém část toho prostoru levne pronajmout na sušení dřeva a uložení balíků slámy i někomu dalšímu. Hospodářská část je veliká - sto metrů u víc plus hůry nad tím.To je několikrát víc než potřebuji.

Takže od teotií k praxi. nejlevnější je, co jsem řešil je exdražby.cz. Dá se tam sehnat ledasco a kámošovi jsem sehnal nádhernej zachovalej statek na skvělém místě s hektarem půdy za 400. I když jsou exekutoři příšerný úředníci, tak touha po penězích jim umožnuje i nestandartní postupy k vašemu dobru.

Dá se sehnat i za 35 hektar s ruinou. levněji už pouze pryčna u armády spásy.

S nákupem na nucených dražbách mám morální problém. Systém vymáhání pohledávek není u nás nic, s čím bych mohl souhlasit. Ale o tom tady nechci spouštět debatu.

Slušný mobilák, který je zateplený s dvojitými skly, se pohybuje mezi 150 a 200k.

Na pozemek tedy zbývá cca 250k, počítám s rezervou.

To je myslím reálné. Co jsem se koukal po inzerátech na různé louky apod., od 150k se dá koupit cca 0.5ha louky. Takže pak ještě najít takovou louku, vedle které se dá koupit malinkej stavební pozemek, kde už bude el. a voda.

Přemýšlím, asi objet nějaké malé vesničky a zajít za starostou. Tam se optat, jestli něco takového někde na kraji obce nejde u nich.

Taky jsme hledali zbořeninu, ale v našem kraji neúspěšně. Často je problém, že i když je na pozemku budova nebo zbořeniště, chybí přístupová cesta a bez té se oficiálně stavět nedá  ...

jéje, to je špatný kraj....

S koupí v noutce má morální problém každej, kdo není úředník, to je jasný.

Stačí si najít povinného a proklepnout okolnosti a podrobnosti. Stojí to nějaké krejcary, ale mám klid na duši.

Kdo chce, hledá způsob.....

Ale proti zatepleným maringotkám či unimobuňkám nic nemám, ani proti mobilnímu domu, To je jasný. cest je hodně. U nás je na prodej statek za 200, a muselo by se do něj akutně nacpat 200,zbytek na delší lokte. ....

Dal by se dokoupit hektar, jináč k tomu je půl...

Kde to je ten statek? Můžeš dát prosím odkaz na mapu?

Jaj to je dost blízko té hlavní silnice na Svitavy. To budou asi dost hlučet kamióny po nocích. Ale jinak to vypadá dobře.

To by nemuselo být špatné. Parkrát jsem v těch koncích byl něco hledat a je to pěkný kraj.

jarda bon jovi říká:

Hej, je to paráda. nejen že ty kamiony fakt slyšet nejsou, ale moje brécy jsou slyšet víc, i sousedovic včely hučej jak pitomý,moje děcka vřískaj jako pavijáni, občas lidi sečou sekačkama, já si pouštím metal jak vyšinutej,občas hrčím s technikou....

Nějakou samotu bych hledal.... tohle je vesnice.

Honza Kral říká:

To by nemuselo být špatné. Parkrát jsem v těch koncích byl něco hledat a je to pěkný kraj.

jarda bon jovi říká:

nadšení a rozvaha je potřeba stejným dílem,...

No Jardo díky, mně nevadí hluk od života lidí, ale ta silnice tam je fatk blízko a ono my přeci jen hledáme místo kde už zůstaneme do konce života. Tak si raději chvilku počkáme. :)

A to je i odpovědí Hladovi.

Odpovědět do diskuse

© 2019   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby