Zdravím všechny pěstitele jabloní.

Obměňuji stromy ve starém ovocném sadu. Současné postupně odcházejí, nebo hrozí pádem, tekže se musí pokácet. Chtěl bych tedy vysadit stromy nové.

Jde mi o extenzivní způsob pěstování - tedy na vysokokmenu, bujné odrůdy, absence řezu (max. odřezání odumřelých větví), bez probírky (která na velkém stromě ani nelze...). Co se týče výživy - tak stromy mulčuji trávou, štěpkou, listí nehrabu, naopak listí mi ještě padá z vedle stojícího lesa. U mladých stromů také tvořím guildy a občas přihodím kompost, takže živiny víceméně vracím.

Sázím nové stromky jabloní starých odrůd (zatím mám Matčino, Malinové Holovouské, Smiřické, chci ještě Grávštýnské a Jaderničku).

Se starými stromy jsem měl ale problém se střídáním plodnosti (jeden tok byla úroda bohatá, další rok skoro žádná).

Zajímaly by mě zkušenosti dejších pěstitelů, jak se střídavou plodností bojovat. V intenzivních sadech a při menších tvarech stromů se doporučuje každoroční řez a probírka plodů. To je ale na vysokokmenech trochu problém. Máte nějaké tipy?  Máte nějakou odrůdu (bujnou a na vysokokmenu) která tímto nešvarem netrpí? Dá se se střídavou plodností bojovat např. lepší výživou (kopřivová jícha atd.)?

Prohlédnuto: 218 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

V knížce Pěstování jabloní se píše, že na střídavou plodnost není náchylný James Grieve, tak snad by se to moc nestávalo ani u některých odrůd, které z něj pocházejí. Ale to nejsou staré odrůdy. Pak tam píšou, že se to kromě péče o půdu dá omezit správný řezem, ale to asi dělat nechcete. Starší stromy plodí víc střídavě než mladé. Já bych se s tím smířil, některá jabloň asi vždycky bude plodit víc střídavě než jiná. Problém je, třeba když přijde jarní mráz a stromy ten rok nemají skoro nic a další rok naopak všechny až moc...

Vyrovnanou plodnost má třeba Jadernička moravská. To, že stromy jeden rok zaplodí více a druhý méně je přirozené.

Střídavá plodnost je přirozenou vlastností stromů.  K pěstování bez řezu patří.

Odpovědět do diskuse

© 2017   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby