Dnes jsem v meruňkovém sadu u Brna objevil starý želví krunýř - nemá někdo ponětí co to je za druh a jestli by tam mohly žít další, nebo to byl jenom nějáký utečenec?

 

 

 

 

www.stromyamy.org

 

Prohlédnuto: 683 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

Suchozemské želvy rodu testudo se podle mých vědomostí vyskytují nejblíže v okolí Jadranu. Tohle bude "utečenec" nebo úmyslně vypuštěný jedinec, když už na něj neměli doma náladu, popřípadě někomu hrozila pokuta za držení zvířete, patřícího pod CITES (význam zkratky neznám, ale jedná se o druhy z červené knihy) bez patřičných papírů. V posledních několika teplých letech mohla želva na jihu Moravy přežít i několik let bez újmy. Bojím se ale, že se u nás nerozmnoží. Inkubace vajec je dost dlouhá a je dost pravděpodobné, že by zárodky na podzim zmrzly ještě ve vejcích.

Dobré dopoledne,

asi je to suchozemská želva (řecká, zelenožlutá, čtyřprstá či jak se nazývá..). Podle všeho buď utekla ze zahrádky a nepřežila zimu, nebo ji ukradlo majitelům nějaké zvíře (liška, pes nebo někdo takový) a to byl její konec. Škoda že krunýř není celý.

Tipoval bych rod testudo, kam patří všechny tři evropské druhy (žlutohnědá, zelenavá a vroubená). Už nějaký čas se o plazy zajímám jen okrajově. Tipl bych si, že vroubená to nebude. Zůstává žlutohnědá, nebo z neevropských druhů želva stepní (Testudo horsfieldi). Podle zabarvení štítků ale spíše tipuju na žlutohnědou, alias řeckou, Testudo graecaGoogle může napovědět. Rozmnožení na území ČR nepředpokládám. Ale příroda může i tady překvapit. V okolí velkého města, jako je Brno, se dá počítat i s více jedinci, kteří uprchli/byli vypuštěni na svobodu. Nevylučuji spáření, ani snůšku vajec. Ale ta v našich létech na 99% nestihnou vývoj do prvních mrazů. Snad, pokud by mahla se zárodkem přezimovat.... Je to mnoho "co když...." Podle mě: SPÍŠE NE, JDE O DOVEZENÁ ZVÍŘATA.

Odpovědět do diskuse

© 2019   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby