Chvíli mi vrtalo hlavou, proč rostlina z příbuzenstva bobovitých kašle na fixování dusíku. Až jsem na wikipedii našel tenhle taxt. Moje anglina není žádný zázrak a proto bych poprosil zdatnější, aby to dle uvážení přeložili lépe.Zde je odkaz

 

a zde je text:

 

The honey locust is popular with permaculturalists across the globe, for its multiple uses. The legumes make a valuable, high protein cattle fodder, which becomes more readily accessible with the thornless (inermis) variety. The broad shade of the tree canopy is of great value for livestock in hotter climates, such as Australia. It is also claimed to be a nitrogen fixer, by way of rhizobium, which benefits the surrounding soil and plants. The durability and quality of the timber, as well as the ability to produce its own nails, fits the paradigm of self-sustaining agriculture that requires fewer external inputs/resources.

The ability of Gleditsia to fix nitrogen is disputed. Many scientific sources [2][3] [4] clearly state that Gleditsia does not fix nitrogen. Some support this statement with the fact that Gleditsia does not form root nodules with symbiotic bacteria, the assumption being that without nodulation, no N-fixation can occur. In contrast, many popular sources, permaculture publications in particular, claim that Gleditsia does fix nitrogen but by some other mechanism.

There are anatomical, ecological and taxonomic indications[5] to counter the assumption that only nodulating legumes fix nitrogen. Many non-nodulating species are as capable as nodulating species of growing well in nitrogen-limited soils and in some cases grow better. Also their leaf litter and seeds are higher in nitrogen than non-legumes[6] [McKey, 1994; Waterman 1994] and sometimes higher even than nodulating legumes growing on the same site. How this happens is not yet well understood, but current research has recorded by-products of nitrogenase activity in non-nodulating leguminous plants [7] including Gleditsia triacanthos. Also, electron microscopy indicates the presence of clusters around the inner cortex of roots, just outside the xylem, that resemble colonies of rhizobial bacterioids. These may well constitute the evolutionary precursors in legumes for nitrogen fixation through nodulation.

It is not known whether the kind of N-fixation implied by these discoveries benefits other plants in the vicinity, as is known to be the case with nodulating legumes. Gleditsia coppices readily, and it seems reasonable to assume that reduction in root mass in response to coppicing should liberate nutrients in the sloughed off roots into the soil, to the benefit of neighbouring plants.

Prohlédnuto: 705 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

Pro začátek jen dodám, že v textu se píše o tom, že i přes absenci hlízek, jsou v kořenech tohoto úžasného stromu přítomny symbiotické bakterie, které vážou dusík i bez hlízek.

Zdravíčko,
kdyby někdo chtěl můžu nabídnout i větší množství semen dřezovce trojtrného nebo napodzim/napřesrok semenáčky . Vyrábím znich korále ,ale plánuju nějaký i vysadit jako solitéry ... výměnou

Právě sleduju DVD Permaculture Orchard (permacultureorchard.com), kde pán prokládá ovocné stromy právě tímto dusík vázajícím Honey Locust (dřezovec). Nic o tom nevím, tak bych se rád dopídil, jestli je to dobrá volba i u nás? Rostou tyto stromy bez problémů? Nebo jsou ve všech ohledech plně nahraditelné třeba akátem a nebo jiným "dusíkatým" stromem? Vykopnout si akát v lese není problém, ale tento dřezovec asi jen tak neseženu... Děkuju

Neon Proto: dřezovec seženeš téměř v každém okrasném zahradnictví. Jestli je to dobrá volba ...... to raděj komentovat nebudu.

Akát má svá úskalí. Dřezovec jedno - a to tu skutečnost, že bez kopicování, či pollárdování se dusíku mnoho asi neuvolní. Pro mě je dřezovec zajímavý hlavně svými semeny a svými větvemi, které by po vzájemném proplrtrní nemusely pustit skrz žádnou škodnou (zajíce a spol) Akát je znám určitou nesnášenlivostí k jiným rostlinám. V čem to tkví, nevím úplně přesně. Tam, kde roste samovolně - v sušších lesích (než mám já v 600mnm) tam bych dvakrát zvážil jeho využití (výsadbu) i proto, že je možné, že mu Brusel zakáže u nás růst.

Díky. Takže to video je v tomto směru (použití dřezovce - viz fotky) jedna velká blbost?

Přílohy:

Nevím, neznám (to video) ale proč je nesázet? Také plodina. A dobré dřevo (prý).

Neon Proto: Není to jedna velká blbost. Je to mixh několika blbostí a několika dobrých nápadů :-) Které ingredience z toho mixu převáží záleží na mnoha faktorech ........ proto jsem to tady nechtěl komentovat.

Odpovědět do diskuse

© 2019   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby