Zdravím všechny přítomné permakulturníky :-)

Příští rok si chci postavit u mého domu kořenovou čistírnu. Mám pod domem terasovitý svah, vody je málo a tak chci používat přečištěnou vodu na zalévání své zahrady (stromky s guildy i zeleninovou část, kde mimochodem každý rok rozšiřuji záhonky na bezorebný styl s terra pretta díky biouhlu který přes zimu v kamnech vypálím... ;-)

Když si tak hraji s půdou, jistě uznáte, že nechci, aby se mi do půdy dostávaly nechtěné sloučeniny z domácí drogerie.

V obchodech jsou již k nalezení nejrůznější čistící prostředky s názvy Eko, přírodní, bio, biodegradabilní, biologicky rozložitelné atd. Což je fajn, ale! Všechny tyto výrobky jsou vyráběny, aby méně narušovaly vodní prostředí (např. aby se vlivem fosforu nemnožily sinice v přehradách...), zatímco s aplikací do půdy se tak nějak nepočítá... Takže zatímco fosfor ve vodě škodí, pro půdu je to hnojivo. Naopak jsou nahrazovány různými druhy solí, které vodě nevadí, ale do půdy jsou hotová katastrofa, neboť mi zasolí půdu.

V zahraničí se tak kromě pojmu biodegradabilní používá i pojem biokompatibilní (zkuste si vygooglit biodegradable biocompatible detergents), což znamená, že je výrobek nejen rozložitelný na elementární látky, ale že tyto látky neškodí půdě a rostlinám, naopak mohou působit jako hnojivo.

V půdě se totiž mohou zdánlivě neškodné prvky akumulovat a postupem času zničit půdu. Z tohoto hlediska jsou nevhodné různé soli (zasolení půdy), obsah sodíku (hromadí se v půdě, ničí půdní strukturu, v jiném než stopovém množství je toxický rostlinám), bór, optické zvýrazňovače, prý i enzymy (ikdyž tady nevím proč), bělidla..., pro větší přehled viz:

Greywater cleaning products
Launudry detergents for greywater applications

Do přílohy jsem také dal sken 3 stránek z výborné knížky "Create Osasis with Gray Water". Je tam i dobrá tabulka srovnávající jednotlivé prvky a jejich dopad na jednotlivé systémy (vodní, vs. půdní)

Např. v USA jsou biokompatibilní čistící výrobky dostupné, protože Kalifornii trápí velké sucho a lidé jsou nuceni používat šedou vodu na zalévání a tak je poptávka po výrobcích, které neškodí jejich zahradě. U nás zatím nemohu narazit na vhodou alternativu do pračky a myčky. Když se podíváte na složení výrobků Ecover, Feel Eco nebo Yellow & Blue, tak bohužel uvidíte soli, sloučeniny sodíku, polykarboxyláty...

Také doporučovaný ekologický home-made recept na čistící prostředek - smíchat mýdlo s jelenem se sodou, je kvůli sodě (sodík) velice nevhodný.

Většina lidí toto neřeší, protože vypouští vodu do kanalizace, případně vodu přečištěnou v domácí čističce pouští do potoku. Ale protože spousta permakulturníku (včetně mě) se snaží o uzavřenější koloběh živin na pozemku, je nutné se touto otázkou zabývat. Mohu se zeptat, jestli někdo z vás řešil podobný problém? Případně jestli nemáte tip na výrobky které by k půdě měly být opravdu neškodné?

Prohlédnuto: 326 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

Tady jsou ty skeny:

Přílohy:

Mike Dundee: Ano, to jsme pře lety řešili také. Odpadní vodu dále využíváme, takže jsme potřebovali i vhodné čisticí prostředky. Vytvořil jsem si vlastní receptury. Jen se šamponem se mi nechtělo otravovat, protože to už je složitejší (tedy udělat tak kvalitní jako jsou ty moderní). Prací a čisticí prostředky, mýdla ........ to není problém udělat v potřebné kvalitě. Bohužel vzhledem k zákonům je to problém vyrábět a prodávat. V malém je to neprůstřelné, ve velkém to dělat nechci. 


QNX: Můžeš mě prosím odkázat na nějakou literaturu, odkazy na webu, nebo případně zaslat svoji recepturu? (pokud teda není  patentovaná ;-) Nebo k tomu máš nějaké permakulturní kurzy?
Na pozemku mi roste i mydlice lékařská, pokud jsou její saponiny náhodou součástí receptury...

Mike Dundee: Nějakou literaturu mám, ale ta v podstatě nikdy neřeší ty receptury "po použití". Vždycky se jen zaměří na prvotní účel a odpadní voda (její využití) už je mimo zájem autora. Takže literaturu neporadím. To samé platí pro weby, nevím na co bych mohl odkázat. Kurz na tohle téma bych sice udělat mohl, ale zatím to nemám v plánu. Pokud by vznikla poptávka po takovém kurzu, tak o tom třeba začnu uvažovat ....... ale nemyslím si, že je moc lidí co tohle řeší.

QNX: Mám například knihu "Naturally Clean Home - 150 Super-Easy Herbal Formulas (2008)", ve které jsou zajímavé receptury. Ale například na umývání nádobí do směsi zase přimíchávají ve vetším množství sodu (sodík, sůl). Tobě se podařilo nahradit sodu jinou látkou? (soda má vázat mastnotu). Nebo pak vodu nějak specielně čistíš?

Mike Dundee: Hele, tady se mi to nechce řešit, ale sodík můžeš nahradit draslíkem. Pokud jde o sodu, tak tu můžeš nahradit uhličitanem draselným, hydroxid sodný hydroxidem draselným atd. Pokud nevíš jak, tak můžu víc napsat na sobestacnost.cz Kdybys potřeboval uhličitan draselný, hydroxid draselný, fosforečnany draselné ......... mám toho několik sudů za poloviční ceny. Nakoupil jsem to ve velkém právě pro tenhle účel.

Odpovědět do diskuse

© 2018   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby