Pro kamarádku navrhuji zahradu a chtěla bych jí nabídnout jako alternativu ke klasickému bazénu koupací jezírko. Potřebovala bych od někoho, kdo se tím zabývá nějaké srovnání. Výhody nevýhody, finanční srovnání, jaký minimální prostor je potřeba ...

Případně odkazy na osvědčené firmy, které jsou schopné vytvořit koupací jezírko na klíč :-). Oblast Praha-východ.

Díky.

Prohlédnuto: 7745 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

Prosim te... pouzij jiny slovo nez sedlak, sedlaci davno vymreli. Dej si trosku prace a pojmenuj ty lidi jinak. Rozcilujes me.

KAMIL HRUBY říká:

Propojení - ten projektant, co navrhne monstrum, potom navrhne také koupací  jezírko u novostavby a jeho koloběh vody spočívá v tom, že jednou za týden hodí do jezírka ponorné čerpadlo napojené děrovanou hadicí do kačírkové zóny cca 80cm hluboké . Kačírek je samozřejmě nesmrtelný, ale pokud je zóna kačírku obalena geotextilií a různými provzdušňovacími hadicemi , dojde jednoznačně k zanesení rozloženým kalem , potom samozřejmě rostlinka bude růst , ale zákazník bude volat že na kačírek je hrozný pohled . Celé je to o tom že já se nesetkávám se sedláky, ale lidmi v obleku s projektem v ruce . Hlavní argument daného projektanta je, že kačírek je náhradou za drahou filtraci . Dle mého je problém v tom že máme bazén , jezírko ,koupací jezírko a jezírko sedláka , každý tvrdí že koupací jezírko funguje jako sedlákovo jezírko a voda na tomto základě bude jako u bazénu .

Dobrý den, také já prosím o radu zkušené vlastníky jílových jezírek:

na vznikající komunitní farmě v Blahoňově http://farma-blahonov.webnode.cz/ bychom rádi udělali přírodní jezírko sloužící mimo jiné také na ohřátí vody ze studny pro zalívání zeleniny. Jezírko předpokládáme velké asi 8 x 10 m, hloubka cca 1,6m (při případném zalití zeleniny by voda poklesla cca o 10 cm a poté byla dopuštěna vodou ze studny). Podloží je silná vrstva jílu. Prosím o radu:

Dělají se v jílových jezírkách stejné čisticí zóny jako ve foliových – tedy např. s kačírkem nebo pískem? Nemohou kořeny rostlin zasazené v této zóně prorůst do neutužených vrstev a způsobit úniky vody? 

Výměna vody při zalívání - cca 1x týdně se vodním rostlinám moc líbit nebude, ale předpokládám, že ty které mají rády hlubší vodu to zvládnou - nemáte s tím někdo zkušenosti?

Blanka Vitouchová: čisticí zóny se u jílových jezírek používají, ale ve vašem případě nepočítejte s tím, že budou moc funkční. Výměna vody bude velká, to znamená, že budete vnášet do ekosystému stále nové živiny ve velkých dávkách.

Kořeny prorůstat těsnicí vrstvou mohou, ale pokud je podloží jílovité, tak bych se toho nebál.

Výměna vody rostlinám vadit nebude.

Dobrý den, píšete o jílových jezírkách dost přesvědčivě :-)  Můžete mi prosím poslat na sebe nějaký kontakt na osobní jednání? Děkuji moc, prosím na email svist1@seznam.cz

QNX říká:

Petr Donát: Stavět jílové jezírko z připravených jílových dlaždic je sice zajímavá možnost a pro realizátora i možnost pohodlná a bezpečná ........... ale je to už docela ujetá metoda. Nutnost transportu jílu na stovky km (u nezpracovaného jílu stačí 0km až desítky km) a ze zahraničí. Nutnost extrémních vstupů energie, nutnost specializovaného strojního vybavení (na straně výrobce), velká pracnost  ......... to všechno je tak drahé a náročné, že výsledná těsnicí vrstva bude stát víc než by stála izolace z plastové folie. Někdy bych si to rád vyzkoušel ze zvědavosti, ale jinak to pokládám za slepou cestu. Za správnou cestu považuju právě tu "díru kde se jíl ze spodních vrstev naplácá na stěny". V horším případě "díru do které se přiveze jíl a ten se naplácá na stěnu". Žádné sušení jílu, mletí, prosévání, zvlhčování a zpracování ........ to už je takové stavění hladové zdi.

Já mám rád jednoduché věci a proto jílová jezírka a rybníky jenom tak plácám z jílu bagrem. Záruky sice žádné nedávám, ale stejně to funguje. Funguje to i na kopci a bez trvalého přítoku. Většina jezírek na jejichž vybudování jsem se podílel jsou nebesáky bez přítoku. Výpar, transpirace a další ztráty tam jsou, ale ty se dají pokrýt ze srážek, když se ten rybník/jezírko napojí na nějaký promyšlený systém (svejly, přivaděče atd.). Někdy to dokonce dopadne tak, že na místě, kde žádný přítok nebyl se dá udělat přítok nový (někdy i celoroční) právě z toho vybudovaného systému. Budování vodních systémů považuju za velice permakulturní činnost. Právě ty jednoduchá jezírka jsou tak málo náročná na zdroje, že se jejich vybudování vyplatí i na místech, kde by je příroda sama neudělala ..........ale to se rozhodně nedá říct o jezírku za stovky tisíc s folií, čerpadly, filtry, protiproudem, ohřevem atd. Není to však vhodná volba pro každého ........třeba to co chce Romanina kamarádka je něco úplně odlišného od přírodního jílového jezírka. Pokud jde o permakulturní projekty, tak tam se snažím takové vodní systémy vždy (pokud to je možné) navrhnout. Ty výhody jsou opravdu velké a náklady minimální.

No, ale je fakt, že umělé jezírko má také něco do sebe :-)

Ahoj. My jsme si koupací jezírko nechali udělat tady. Firmu doporučuji, odvedli dobrou práci. :)
To srovnání snad někdo od nich by taky zvládnul. :)

Ahoj. Prosímtě poradil bys mi? :) Koukala jsem na tu firmu a celkem mě zaujala. Nebyli s nima nějaké problémy? A taky kolik vás to vyšlo? Mají sice nějaké zvýhodněné sety ale aby to i tak nebylo moc drahé..

Odpovědět do diskuse

© 2017   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby