Pro kamarádku navrhuji zahradu a chtěla bych jí nabídnout jako alternativu ke klasickému bazénu koupací jezírko. Potřebovala bych od někoho, kdo se tím zabývá nějaké srovnání. Výhody nevýhody, finanční srovnání, jaký minimální prostor je potřeba ...

Případně odkazy na osvědčené firmy, které jsou schopné vytvořit koupací jezírko na klíč :-). Oblast Praha-východ.

Díky.

Prohlédnuto: 8809 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

Zajímavé čtení. Obzvlášť ty ceny ........ když o tom tak uvažuju, tak za ceny roční údržby se dá udělat jezírko. V extrémním případě by se údržba vypustila a každý rok by se udělalo jezírko nové :-) Je to zvláštní nepoměr, že komerční řešení může být 500 000kč pořízení a 20 000kč ročně na údržbu a při použití permakulturních principů se dá jezírko pořídit za 20 000kč a údržba zdarma (nebo ji rovnou transformovat v ziskovou činnost). Ten trh, to je kouzelné prostředí :-)

To jo, koupací bazének je naprosto super, avšak jeho použití na koupání je omezeno na 3 měsíce v roce. A protože je pro mne koupání nejen příjemné, ale i nutnost,  tak plánuju malej krytej bazének 6x3 a venkovní koupací jezírko.Není to tak šílené.... nabídka mnoha firem je z říže snů...trochu zdravého rozumu a můžete se ráchat jak lachtan celej rok.

QNX říká:

Zajímavé čtení. Obzvlášť ty ceny ........ když o tom tak uvažuju, tak za ceny roční údržby se dá udělat jezírko. V extrémním případě by se údržba vypustila a každý rok by se udělalo jezírko nové :-) Je to zvláštní nepoměr, že komerční řešení může být 500 000kč pořízení a 20 000kč ročně na údržbu a při použití permakulturních principů se dá jezírko pořídit za 20 000kč a údržba zdarma (nebo ji rovnou transformovat v ziskovou činnost). Ten trh, to je kouzelné prostředí :-)

Romana SM Bazén myslíš ten modrý vykachličkovaný obdélník? :) Výhody koup. jezírka oproti bazénu: okraje, nepoužívá se chemie, vodní rostliny a živočichové .. pokud teda kamarádce nevadí hmyz, obojživelníci a ryby :) Dá se taková věc zařídit kolem 60tis (pokud jej teda chceš vyloženě jílové a bez nuceného proudění, to bude těch 20 tis jak píše QNX, ale bude to spíš rybník) .. Jinak teréní práce, vyzdění nejhlubší koupací části, izol. fólie, nějaká tesařina na obruby a molo, zajištění cirkulace a fitrace vody, rostlinstvo ..

Marek Parek: Těch 20 kkč ......když do toho nedáš žádnou rybu, tak to asi rybník nebude :-) Bude to přírodní vodní nádrž bez chemie, filtrů a čerpadel se spoustou živočichů a rostlin a použitelná na koupání. Jinak těch 20 000 kč je asi minimalistický extrém. Za ty peníze to dokážu zrealizovat pro sebe svépomocí (jezírko cca 150 m2), když to bude dělat někdo jiný, tak těch 60 000kč je asi reálnější cena minimalistického přírodního řešení.

Tuším že ta Romanina kámoška potřebuje spíš foliované dno a nějaké to čerpadlo (solar?) a rostlinou filtrační zónu ...

QNX Jak porešíš přemnožení anaerobních bakterií? Pokud nebude jezírko okysličované (nebo s proudem) tak k tomu nejspíš dojde a tlející zbytky na dně začnou zahnívat. Jaká by měla byt plocha resp. objem vody aby se rozběhly samočistící funkce nebo se ustanovila rovnováha? Jseš schopný u tvého jezírka zajistit čirou vodu? Ono "použitelné ke koupání" je široky pojem a lidi maj různě nastavené limity :)

Marek Parek: Jak se ti do koupacího jezírka dostane tak velké množství "tlejících zbytků", aby ti to dokázalo zkazit vodu? V koupacím jezírku nebývá silná vrstva kalů na dně ...... a dokonce i tam kde se vrstva sedimentů udělá to ještě neznamená, že voda nad tou vrstvou by se dala označit za zkaženou. Jaký by měl být minimální objem, nebo plocha .........ani to si netroufám určit, protože záleží na konkrétních podmínkách. Jestli jsem schopen zajistit čirou vodu? ......... to nevím, nikdy jsem se o to nepokoušel, považuju to totiž za naprostej nesmysl. Čirá může být voda destilovaná, ale v přírodním jezírku očekávám život v mnoha podobách. To znamená, že voda nemůže být čirá! Pokud je naprosto čirá, tak je to voda mrtvá a takovou bych v jezírku nechtěl. Použitelná ke koupání je opravdu široký pojem ...... já třeba považuju "čirou vodu" ve veřejných bazénech za zcela nevhodnou ke koupání a proto do takového roztoku chemikálií zásadně nelezu. Mnohem lepší vztah než s chlornanem sodným a další chemií ve vodě (a to mám chemii jako vědu docela rád)  mám s fytobentosem, zoobentosem, fytoplanktonem, zooplanktonem atd. atd.  tedy s tím co dělá vodu "nečirou". Jestli má někdo nastavený limit na "čirou vodu" tak to je jeho problém a já mu ho řešit nehodlám. Zdravé vodní ekosystémy považuju za mnohem zajímavější.

Chemický bazén s ohřevem ? no tak to už je opravdu nechutná záležitost, kterou bych nepropagoval a každému zájemci bych se to snažil rozmluvit. Našim dětem rty v jezírku nemodrají a pokud v něm nevydrží celé odpoledne, tak jsem jedině rád. On snad je nějaký důvod k dlouhodobému louhování dětí?

QNX Tak srovnavám tyrkysovou "čirou vodu" v lomu nebo horském jezeru s průhledností 2m a třeba nahnědlou vodu v rybníce u lesa s přípachem po tlejícím listí a ptačím trusu (jsou to oba extrémy samozřejmě) .. Třeba ty Seppovy jezírka mají vodu docela čistou ale to je dané asi přítokem okysličené čisté vody a prouděním. Taky si dokážu představit že voda v tůni nebo lesní přehrádce může být průhledná do té doby než do ní někdo vleze a zvíří sediment. Bentos je samozřejmě příjemnější a  přirozenější než ty chlornany, v tom souhlas :)

Jitka M Jo to je jasný, záleží od klienta .. Třeba jeden pán pro kterého dělám zahradu si pořídil takovou tu venkovní koupací káď pro 6 lidí s ohřevem vody kamny na dřevo, s tím že jezírko nechce. To ještě ale neví že na tom několikahektarovém pozemku jich pár uděláme ..

Marek Parek: Voda v horském jezeře je oligotrofní nebo dokonce ultraoligotrofní a proto je tak průzračná. Je to voda chudá na množství organismů. Vlastně je to ta "destilka" (dešťová voda) a udržet takovou vodu v koupacím jezírku je problém. Voda kterou ho naplníš už většinou nevyhovuje a samotné koupání eutrofizaci zase zvětšuje. Ta hnědá voda bude zase obsahuje velké množství huminových kyselin a to samo o sobě není na závadu. Dělal jsem jedno jezírko obklopené stromy ze kterých do vody padá velké množství listí. Voda je tam nahnědlá, ale nezapáchající a čistá ...... někdy se v ní také koupeme. Voda u Seppa Holzera průhlednost 2m nemá .....ale je čistá, to ano. Až si do jezírka natáhneš přívod z vodovodu jako Sepp Holzer a budeš tam pouštět nějakých 10-20 l/s čisté vody, tak toho dosáhneš bez problémů kdekoliv.

Můj přístup je trochu jiný. Došel jsem k názoru, že v našich podmínkách je cestou nejmenšího odporu budování jezírek mesotrofních a to takových, kde se udržuje dynamická rovnováha organismů. Nepotřebuje to žádné filtry, žádnou chemii .......... všechno si na starost vezmou breberky. Většinou to trvá několik let než tam rovnováha vznikne, ale pak je to stabilní.

No já se obávám, že kamarádka by chtěla vodu alespoň podobně čistou jako v klasickém bazéně. Tedy bych jí ráda nabídla něco, co je k přírodě blíž, alespoň bez té chemie, když už ne bez čerpadla a takových pomůcek. Je to především pro ní, děti nemá, takže by se tam koupaly maximálně dětské návštěvy :-).

Původní její představa byl klasický bazén cca 15 m2 s ohřevem a protiproudem. Celková plocha pozemku je 1300 m2.

Romana SM: tak ať neotravuje a pořídí si chemický bazén 15m2 s protiproudem a vyhříváním :-)

Odpovědět do diskuse

© 2019   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby